Mesajı Okuyun
Old 28-07-2020, 08:29   #3
avccyilmaz

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Bana göre, maddede geçen "orman sınırı"nın sadece orman kadastrosu ile orman olarak sınırlanan yer şeklinde anlaşılmaması, maddedeki ifadenin geniş yoruma tabi tutulması uygun olur.

Bir yer orman kadastrosu ile orman sayılabileceği gibi, ayrıca orman sınırlaması sonucu düzenlenen orman tahdit haritalarında orman olarak gösterilebilir. Genel kadastro ile de orman sınırlaması yapılmış olabilir. Mahkemelerin hava fotoğrafları , memleket haritaları ve amenajman planlarını esas alarak verecekleri kararlarla o yerin orman niteliğinde olduğu tespit edilebilir. Bu şekilde tespit edilen alanların sınırları orman sınırı olarak kabul edilir. Diye düşünüyorum.
Peki üstadım, orman sınırları içerisinde kaldığı gerekçesiyle vatandaşın 40 yıllık tapulu tarlasına karşı açılan tapu iptal davalarının, sırf bu madde nedeniyle reddedilmesi gerekmez mi? Pratikte eski hava fotoğrafları vs inceleniyor ve taşınmaz orman ise tapu iptal ediliyor. Benim yorumuma göre ise zaten taşınmaz orman sınırları içerisindeyse tapulu ve fiilen tarım arazisi olması kaydıyla orman olarak nitelendirilmemesi gerekir şeklinde. Bu konuda yorumlarınız çok değerli