Mesajı Okuyun
Old 17-05-2015, 19:25   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Anlayamadığım nokta şu,
Biri sizin olanın üzerinde hak iddia ediyor ve sizin olanın sizin olduğunu ispatta edebiliyorsunuz;ama ispat etseniz de edemeseniz de sizin olanın yüzde 15 ini ödemek zorunda kalıyorsunuz.Kaçırdığım bir nokta var kesin ama nerede onu çözemiyorum.Yoksa adalet dağıtması gereken yargı böyle adaletsiz bir tutum içine girmez.Elbette avukatımın da hakkı var inkar etmiyorum.O kadar emek ve zaman harcıyor.Peki bu emeğinin karşılığı (benim yıllarca harcadığım emeği göz önünde bulundurursak) ne kadar hakkaniyetli.Anladığım doğru ise her boşanan çift zarar vermek istediği eşine mal davası açsın.Peki davayı açan tarafta davayı kazanamasa dahi avukatına dava değeri olan parayı ödemek zorunda kalıyor mu?
Peki hesap nasıl yapılacak?
Avukatımla yüzde 15 üzerinden anlaştığımızı düşünelim.
Diyelim ki eşim fazlaya ilişkin haklarını saklı tutup 50 milyar lira istedi,bilirkişi de taşınmazların değerini 200 milyar lira olarak belirledi.mahkeme de eşime 25 milyar lirayı uygun gördü.Ya da hakkı olmadığına kanaat getirip davayı düşürdü.
Peki avukatıma bu parayı nasıl ödeyeceğim?
Beni aydınlatırsanız çok sevinirim,zira gözüme uyku girmiyor bunları düşündükçe.
Eğer bir üslupsuzluk yaptıysam ya da siz avukat arkadaşları gücendirecek bir şey söylediysem özür dilerim.

Sayın Katılımcı,

-Sorunuzu gayet güzel bir şekilde sormuşsunuz. Bize sorduğunuz gibi avukatınıza da bu soruları sorup; anlaştığınız hususları kağıda döküp imza altına alabilirsiniz.

-Sorucaklarınız; davayı kazanınca ne kadar alacağı, davayı kaybederse ne kadar alacağı, dava masrafları ve varsa diğer detaylar. Bu konuları avukatınızın ve sizin mağdur olmayacağınız şekilde hakkaniyetli olarak yazılı anlaşma haline getirebilirsiniz. Sonuçta tüm detayları avukatınızla konuşup anlaşmanız gerekmektedir.

Kolay gelsin.