Mesajı Okuyun
Old 21-06-2016, 07:16   #2
Av. Tolga SARIYAR

Meslektaşım, üzerinden uzun zaman geçtiğinden konunun artık çözümlendiğini düşünüyorum ancak site içinde bundan sonra cevap arayanlara faydalı olabilir diye düşünüyorum;

Kurumun prim ve diğer alacakları bir mahkeme ilamı ile doğmuşsa mahkeme ilamının kesinleşmesinden, kurumun denetim ve kontrolü neticesi doğmuşsa memurun rapor tarihinden, soruşturma - denetim - incelemeden doğmuşsa bu incelemelerin kuruma intikal ettiği tarihten itibaren itibaren başlıyor. (5510 m. 93)

Yine asgari işçilikte sizin de tespit ettiğiniz gibi BK zamanaşımını kesen nedenler dikkate alınıyor.

MADDE 154- Aşağıdaki durumlarda zamanaşımı kesilir:
1. Borçlu borcu ikrar etmişse, özellikle faiz ödemiş veya kısmen ifada bulunmuşsa ya da rehin vermiş veya kefil göstermişse.
2. Alacaklı, dava veya def’i yoluyla mahkemeye veya hakeme başvurmuşsa, icra takibinde bulunmuşsa ya da iflas masasına başvurmuşsa.

Zamanaşımı konusunu bu düzenleme çerçevesinde çözmek gerekiyor.

Rücu hususunun kesinlikle mümkün olduğunu düşünüyorum, ancak taşerona ihbar, zamanaşımı süresinin atlanmaması vb. hususların beraberinde düşünülmesi gerekir.

Taksitlendirme / kısmi ödeme zamanaşımını kesen nedenlerden olacağından diğer taksitlerin zamanaşımına uğrayıp uğramadığını, son taksitten itibaren düşünmek gerekir, zira kesilen zamanaşımında süre baştan yeniden başlayacaktır.

İyi çalışmalar dilerim.