Mesajı Okuyun
Old 16-10-2008, 11:47   #1
Av.İpek

Varsayılan iştirak halinde mülkiyette gayrimenkul haczi

Merhabalar
Arkadaşlar alacklı taraf olduğum icra dosyasında borçluların iştirak halinde mülkiyte bulundukları taşınmaza 15/12/2006 tarihinde haciz koydum.05/05/2005 tarihinde benden önce koyulmuş bir haciz var.Birinci sırada bulunan bu alacaklı itm den yetki alarak sulh mahkemesinde taşınmazın izaleyi şuyusunu isteyip satış kararı almış ve taşınmazı ihaleye çıkartmış.Ancek yapılan bu ihalede ihaleyi alan 3.sırada bulunan alacaklı parayı ödemediği için ihale satış memeru ihalede en yüksek ikinci peyi sürdügümüz için bize teklif etti.Ancek biz almadık.Bu nedenle satış memuru taşınmazı resen satışa çıkardı ve 03/11/2008 satış günü verdi.Şimdi bu ihalede de alıcı çıkmayacak büyük ihtimalle.Benem sorunum şu ki.TAŞINMAZ HACZİMİN SÜRESİ 15/12/2008 DE DOLUYOR,EĞER SATIŞ İSTEMEZSEM HACZİM DÜŞECEK VE 3.SIRADAKİ ÖNÜME GEÇEÇEK.Bunu önlemek için 15/10/2008 de icra dosyasından satış talep ettim,ancak icra müdürü İİK 121 e göre satışın (iştirak halinde mülkiyet olduğu için)nasıl ypılacağının merciden sorulmasına karar verdi.E şimdi merci ortaklığı gider derse,zaten bu konuda 1.alacaklı dava açmış ilk ihale de alıcı çıkmamış satış memuru resen ihaleye çıkarmış,ancak satış istemezsem hczim düşecek,icra müdürü satış avansını dosyaya kabul etmiyor,çnkü satışa ben karar veremem diyor8iştirak halinde mülkiyet olduğu için)
Ama biliyorum ki 03/11/2008 tarihli yapılacak ihalede alıcı çıkmayacak,ve benim hacczimin düşmemesi için yapmam gereken satış istemekten başka bişe yok.Arkadaşlar kısacası ne yapacağımı şaşardım.Zaman aleyhime işliyor.Haczi yenilesem yenileme tarihi baz alınacak direk 3.sırada olucam.Merci satış kararı şuyu yap derse e zaten yapılmış ve karar alınmış,03/11/2008 de satılmazsa taşınmaz ben nereye avans yapıtırıp haczimi tutucam.Lütfen yardıkmlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.