Mesajı Okuyun
Old 19-10-2018, 11:46   #1
pallanco

Varsayılan Acil: Hatali Boşanma Ilaminin Iptali Nasil Olur

Herkese kolay gelsin.

Müvekkilim ve eşi 2010 yılında anlaşmalı olarak boşanıyorlar ve kararı kesinleştiriyorlar.

Boşanma protokolünde (o tarihte 19 yaşında ve reşit olan) çocuklarının okulu devam ettiği sürece eğitim masrafları ve harçlığının (gayet de yüksek rakamlar belirtmek suretiyle) müvekkilim (baba) tarafından her ay ödeneceği yazılmış.

Hakim de bu protokolü aynen kabul edip hükme geçmiş.

O tarihten bu yana müvekkilim ödemelerini yapmış ancak son yıllarda ekonomik durumundaki negatif değişikliklerden dolayı eksik ödemeleri olmuş. Çocuk da normali 4 yıl olan üniversitesini sürekli ders bırakmak suretiyle 8. seneye kadar uzatmış. Ödemelerin eksik yapılmasında bir neden de çocuğun bilerek okulu uzattığı düşüncesi.

Derken çocuk babasına 7 örnek adi takip yaparak birikmiş ödemeleri talep ediyor. Dayanak olarak da anne babasının boşanma ilamını gösteriyor. Talep ettiği borç 100 BİN'e yakın. Haliyle baba maddi-manevi sarsılmış durumda.

Benim yaptığım araştırmalara göre, boşanma davasında reşit olan çocuk için iştirak nafakası talep edilemez ve edilse bile bu yönde hüküm kurulamaz. Reşit çocuğun yardım nafakası talebi varsa kendisinin ayrıca harcını ödediği bir dava açması gerekir.

Olayımızdaki gibi, tarafı olmadığı bir davada reşit çocuk lehine hükmedilmiş bir alacak varsa açıkça yasanın amir hükmüne aykırılık olduğunu düşünüyorum.

Ne var ki, açılan adi takibe ve 8 yıl önce kesinleşmiş bu karara karşı nasıl bir yol izlemem gerektiğine bir türlü karar veremedim.

İlk başta yargılamanın iadesi yoluna gitmeyi düşünüyordum ama kanuna açıkça aykırılık, HMK'da yargılamanın iadesi sebeplerinden biri değil maalesef. Kanunda yargılamanın iadesi için sayılan hiçbir sebebe dahil olmayan bir durum var.

Meslektaşlarıma sorum şu:

1- Yukarıda bahsettiğim gerekçe ile boşanma kararının (kısmen) iptali için aile mahkemesinde bir dava açabilir miyim ?

2- Karar iptal edilirse geçmişe yönelik olarak mı ortadan kalkar ? (Yapılan fahiş ödemelerin geri istenebilmesi açısından).

2- Ben dava açmak yerine çocuk itirazın iptali davası açarsa o davada mı ileri sürmeliyim ?

3- Kararın hatalı verildiği savım sizce de doğru mudur ?

4- Benim aklıma gelmeyen bir önerisi olan var mıdır ?

Cevap verecek meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkürler.