Mesajı Okuyun
Old 03-07-2013, 11:55   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,
2012 yılı haziran ayınd anlaşmalı olarak boşandım şu an 4 yaşında bir kızım var velayeti bende ve kızım için aylık 150 tl nafaka ve eğitim masraflarını karşlılayacağı ve temmuz ayında 1 ay diğer zamanlarda ise ayda 2 gece babasında kalması yönünde anlaşmalalı olarak boşandık.Eski eşim 1 senede sadece 3 kere nafaka ödedi kendisi ziraat mühendisi boşanırken çalışmıyordu şimdi ise çalışıyor yaklaşık 3 aydır kendisine araba almış ama benim son 3 ay hariç geçmiş nafakalarımı ödemiyor ödeyeceğim diyor ama ..ve kızım her gittiğinde babasına bütün tavrı haraketleri değişmiş olarak geliyor ben şu an sözlüyüm kızıma sözlümü kötülüyor oysa çok güzel anlaşıyorlardı bu ay 1 ay alması gerekiyor ama bende vermek istemiyorum nafakalarını öde diyorum, kızımım psikolojisini bozuoyrsun diyorum kızım gitmek istiyor çünkü orda her dediği yapılıyor ne yapmam gerekiyor.nafaka davası açabilirmiyim son 2 ay nafaka ödemesi buna engel mi?

Mahkeme kararında yer alan hususlara tüm taraflar uymak zorundadır. Eski eşiniz nafaka ödemekle, siz de çocukla kişisel ilişki kurulmasına izin vermekle yükümlüsünüz. Yükümlülüğünü ihlal eden hakkında icra takibi yapılırsa, mahkeme kararı cebri icra yoluyla yerine getirilir.

Anlaşıldığı kadarıyla nafaka için icra takibi yapmamışsınız. Ödenen aylar hariç ödenmeyen aylar ve işleyecek aylar için ilamlı takip yapmalısınız. İşleyecek nafakaların ödenmemesi halinde icra ceza mahkemesinde "nafaka ödememekten dolayı" cezalandırılmasını talep edebilirsiniz.

Çocuğunuzun psikolojisi ciddi manada etkileniyorsa, "kişisel ilişkinin" yeniden düzenlenmesini talep edebilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek alınız.