Konu: Dayak
Mesajı Okuyun
Old 27-02-2002, 16:04   #3
Ahmet

Sayın Dilek hanim;
Sizin anlattiginiz olayin biraz daha vahimini bir trafik polisi bayan bana anlatmisti.Benzeri seyler onunda basindan gecmisti. Çok korkuyordu. Ben öncelikle kendisine korkmamasi gerektigini uzun uzun anlattim kim olursa olsun korkma dedim. Bir serseriden korkmaniza gerek yok bu bir. İkinci olarak size tavsiyem mutlaka adliye ile olan işleriniz bir avukatla takip edin. Avukatsiz adliyede is takip ettirmeniz sizin için hem çok zaman kaybi hemde hukuku bilmediginiz için hak kaybina neden olabilir.
Sorulariniza gelince.
5 ve 7 gunluk raporlar Turk Ceza yasasinin 456/4. maddesi kapsaminda kalir ve savcilik çok buyuk ihtimalle kamu yarari gormeyecegindin takipsizlik karari verir. Olayda silah (bicak vs.) de kullanilsa bu durumda TCK 456/4 ve 457/1 maddeleri kapsaminda kalirki bu durmda da kamu davasi acilir ancak Sulh Ceza mahkemisnce ceza kararnamesi duzenlenerek bir yargilama dahi yapilmayabilir. Özellikle islerin yogun oldugu yerlerde böyle yapilir. Bu durumda takipsizlik karari verilince siz bizzat Sulh ceza mahkemisnde şahsi dava acabilirsiniz. Ote yandan size yaptigi tehditler konusunda ispat olayi önem tasir. Telefononuzun dinlemeye alinmasini C.savciligindan talep etmelisiniz ve yaninizda bir tanik bulundurmalisiniz. Yoksa sadece telefonla rahatsiz etme sucundn ancak saniga önöedeme emri cikartilirki bunun pek önemi yoktur. Eger sanik olayda silah kullanmadiysa şikayetinizden vaz gectiginizde taipsizmik karari verilir. Zina sucuna gelince Anayasa mahkemesi zina sucunu iptal edip TBMM ye yeni duzenleme yapmasi icin sure vermissede TBMM bu konuda henuz bir duzenleme yapmadigindan halen zina suc degildir sadece bosanma sebebidir. Son olarak anladigim kadariyle bu kisi sizden son derece korkmaktadir. Eger şikayetinizden vaz gectiginizde sizi rahat birakacaksa bence şikayetinizden vaz gecin zira yargilansada alacagi cezalar çok yetersiz oldugundan onu vazgecirmek yerine dahada hirçinlaştirabilir. En önemlisi bu tur serserilerden kesinlikle korkmayin ve korksanizda korktugunuzu belli etmeyin. Size giriste anlattigim trafik polisi bayan ise evli idi ve kocasi taraffindan iskenceye tabi tutuluyordu ve cok korkuyordu. Ancak en son korkmadigini gösterince adamdan bosandi ve adam kayboldu gitti.... En iyi gunler dilerim.