Mesajı Okuyun
Old 03-12-2008, 14:57   #24
HAKİM BOZKULAK

Hukuk fakültesine matematik dersi koymak ortalam hukuk fakültesini bitirme süresinin artırmasından öteye gitmeyeceğini bir fayda sağlamayacağını düşünmekteyim. Hukuk fakültelerine daha önceleri sözel puan ile öğrenci alınırdı. Sonra ortalama puan ile alınmaya başlandı. En son olarakta liseden türkçe matematik tercih ederek mezun olanlar alınmakta. Hukuk eğitimi verileceklede ne gibi yetenlere sahip olması gerektiğini bilimsel incelemeye dayanılmadığı söylenebilir. Eğer olmuş olsaydı zamanla hukuk eğitimi verilecek kişilerde ki yetenek değiştirilmezdi. Bilimsel bir veriye dayanmadan ne gibi temel yeteneğe sahip kişilere (öğrenici) eğitim vermek gerektiği tespit edilmemiş olmasının en büyük ayıbı Hukuk Fakültelerine ait olmalıdır. Sonuç olarak ben hukuk eğitimi verilecek bireylerin okuduğunu, dinlediğini doğru yorumlayan ve bunlardan doğru sonuçlar çıkarabilecek yetenekte olan kişilerin hukuk eğitimi almasını ve hukukçuların böyle bir yeteneğe sahip olmalarını doğru bulurum. Bildiklerini kullanarak doğru sonuca ulaşabilmesi için matematik yeteneğinin olması gerektiğini düşünürüm. Şöyle bir örnek vereyim. Bir ilköğretim 5. sınıfı 30 kişi, öğretmen üçgenin iç açılarının toplamının 180 derece olduğunu öğretti. Sınıfta tek tek öğrencilere sorsa üçgenin iç açıları toplamı kaçtır diye, tüm öğrenciler 180 derece olduğunu söyler. Bunu bu şekilde tümü bilir. Ancak yine iç açıları toplamına dayalı bir proplem sorsa sınıfta bir, iki, sen bilemedin beş kişi doğru ceva verir. Hukukta aynen böyledir. Kanunu bilmek yetmez bu kanunun doğru yorumlanması olaylara doğru uygulanması gerekir. Bunun içinde matematik yeteneği gerekir. Bu sonuca ulaşmak için Hukuk fakültelerine öğrenci seçimi yaparken matemetik yeteneği olan kişilerin seçilmesi gerekir. Böyle bir seçim yapılmadan matemetik okutmanın bu hukuk öğrencisine fayda vermez sadece bu ders yüzünden bir iki sene geç mezun olmasına sebep olur diye düşünürüm.