Mesajı Okuyun
Old 03-02-2006, 15:50   #37
Saim Dikici

Soyad kişinin kişiliğine sıkısıkıya bağlı devredilmez haklardan değil midir? Şahsa sıkı sıkıya bağlı kişilik haklarından Feragat geçerli midir?

Sn. hykayar,

En önemli sorular bence yukarıda soruğunuz sorulardır.

Kadının erkeğin soyadını taşıması o'na bir yüktür. Eski Medeni kanunumuzun 153. maddesinin ilk fıkrası malmnuz üzere aynen şöyleydi: " Kadın, kocasının aile ismini taşır ."

Bu cümlede dikkat ederseniz, alma değil taşıma söz konusudur. Taşıma, Türk Dil Kurumu lügatine göre: "taşıma işi..." olarak tanımlanmıştır. Bilindiği gibi taşıma, bir yük bir külfettir.

Kadın kendi kızlık soyadını öncelikle devam ettirmelidir. Kendi soyadını tek başına devam ettirmek istemiyorsa bu durumda eşinin soyadını da kendi soyadına ekleyerek kullanabilmelidir.

Bu anlamda sizi yürekten destekliyorum. Bu son tasarı tamamen kasıtlı ve kadının kendi soyadını seçememesini sağlamak amaçlıdır. Türkiye'de hiç bir kadın; ekonomik durumu ve konumu ne olursa olsun, kocasına ben senin soyadını istemiyorum anlamına gelebilecek kendi tek soyadını seçip, evliliği yürütemez. Mutlaka sorun olur!

Kadına ilişkin olumlu bir yasal düzenleme getiriliyorsa eğer, bunun sağa sola çevrilmeden ve iyi niyetle ortaya konması icap eder. Anayasa mahkemesi o kararında kadın sadece kendi soyadını taşıyabilir demiyor. Kendi soyadını dahi taşıyabilir diyor... Ben böyle anlıyorum.

Saygılar..