Mesajı Okuyun
Old 14-10-2015, 15:36   #1
Av.İrem1084

Varsayılan Dahili Davali /davanin Ihbari

Sevgili Meslektaşlarım forumlarda yaptığım araştırma sonucunda ne yazık ki tatmin edici bilgiye ulaşamadım.Açıkçası uygulamadaki olan bu durumu da çok merak ediyorum

Hukuk sistemimizde "Dahili Davalı" adı altında bir müessesenin olmadığını biliyorum.Ancak uygulama,Yargıtay kararları ne yazık ki çok karışık ve bu konuyla ilgili son durumu da merak etmiyor değilim.

1)Dahili davalı,sadece zorunlu dava arkadaşlığının gerektirdiği durumlarda mı söz konusu olur?Zira Bir kaç YG kararında zorunlu dava arkadaşlığında davanın teşmili şeklinde diğer davalılara yöneltilerek gerekli harçların yatırılması ve böylelikle dahili davalı olarak 3. kişilerin davaya katılmalarının sağlanması gerektiği yer almaktadır.Bu şekilde dahil edilen kişiler hakkında hüküm kurulur mu?

2)Müessese olarak hukukumuzda yer almasa da uygulamada mevcut bulunan "dahili davalı" ile davanın ihbarı arasında organik bağ mevcut mudur?

Uygulamada çok fazla anlam kargaşası olduğunun farkına vardım.Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim...Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim