Mesajı Okuyun
Old 31-03-2010, 14:12   #13
Av.Selim Balku

Alıntı:
Alıntı:
fanarin
Benim sıkıntılandığım, söz konusu saygıdeğer avukatın kendi özel ücretlerini (ki bu ücretler gerçekten dudak uçuklatan ücretlerdi) internet sitesine koymuş olmasıdır. Buna kimse neden koydun diyemez ben sadece bunu yazmasını 21 yaşında bir genç olarak garipsedim.

Sayın fanarin, size katılıyorum, 21 yaşında genç bir hukukçu olarak bu farkındalığınızı kutluyorum.

Söz konusu siteyi görmedim ancak belirttiğiniz üzere, bir avukatın kendi veb sitesinden "ağır ceza davasına 50.000 TL'ye bakılır. "Boşanma davası 10.000 TL" gibi ifadeler var ise bu ifadelerin reklam yasağına aykırı olduğunu ve hatta TBB reklam yasağı yönetmeliğinin 9. maddesinin c fıkrrasının açık ihlali olduğunu düşünüyorum.

Alıntı:
Alıntı:
TBB 9/c
İş sağlama amacına yönelik ve meslektaşlarıyla haksız rekabete yol açacak şekilde, internet kullanıcılarını kendi sitesine veya kendi sitesinden bir başka siteye yönlendirecek internet kısa yolları kullanamaz, kullanılmasına izin veremez ve reklam veremez ve alamaz.

Veb sitesindeki bu tür yayınların haksız rekabet daha doğrusu ticari rekabet ortamı yarattığı kanısındayım.

İstanbul Barosu umumi katibi Avukat Ali Haydar ÖZKENT'in 1940 tarihinde bildirilmiş olan görüşünü meslektaşlarımla paylaşmak isterim.

"sair Genel olarak reklam, kamunun tümünün veya bir kesiminin ilgisini çekerek yarar sağlamak amacıyla herhangi bir yoldan yapılacak tanıtma faaliyeti olarak ifade edilebilir. Bu sebeple reklam “serbest rekabet” kavram ve kuralları içinde yer alır. Oysa avukatlar rakip değil, adaletin gerçekleşmesinde sav, savunma ve karar üçlüsünde yargının kurucu unsuru olarak görev alan, adaletin yardımcısıdırlar. Nasıl ki hakim ve savcının reklama ihtiyacı yoksa avukatın da yoktur. Avukat kendisini çalışmasıyla, bilgisiyle, işlerine gösterdiği dikkat ve özenle tanıtır. Bağımsızlığı, kendine ve mesleğine olan saygısı, kendisini müşteri aramaktan men eder. Unutulmamalıdır ki, “Avukatlık, ticaret işi değildir. Avukatın reklamını yavaş yavaş kendi fazilet ve bilgisi, kıymetli müdafaaları yapar. Adliye Sarayı, liyakat kazandığı şöhreti kendisine temin eder.”

Biz avukatlar serbest meslek sahibi olabiliriz ancak serbest ticaret yapmıyoruz ki rakip olalım. Özel tarifenin açıklanması "iş edinmeye yönelik" beyandır. Bu husus normlarımıza aykırı bir durumdur. Özel tarifenin yayınlanması müvekkil değil müşteri hedefleyen bir durumdur.

Avukatlık hizmetinin ücrete tabi olduğunu veya bu ilanın ücretli iş konusunda ikna edici oluşuna ne ihtiyacımız olabilir ki... Kaldı ki bir avukat nasıl bir tarife belirleyebilir ki, biz pizza satmıyoruz ki bir tarifemiz olsun. Her dava birbirine benzer nitelik gözetmezken ortak bir tarifenin açıklanmasını, harici bir tartışma konusu olarak tuhaf buluyorum.

Bilgilendirici anlamında ki "asgari ücret tarifesinin" yayınlanmasına bir lakırdım yok zira belirttiğim gibi bu husus bilgilendirme amacındadır; ancak özel ücret tarifesinin yayınlanması bilgilendirme değil "iş elde etme" amacı güden beyan içermektedir. Bu haliyle Avukatlık Yasasının 55. maddesinin ilk fıkrasını ihlal etmektir.

Alıntı:
Reklam Yasağı
Madde 55. Avukatların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları ve özellikle tabelalarında ve basılı kağıtlarında avukat unvanı ile akademik unvanlarından başka sıfat kullanmaları yasaktır.

"500 metrekarelik ofisimizde hizmet sunuyoruz" ifadesi veya"yüksek şeref öğrencisi olarak mezun oldum" ibaresi dahi TBB disiplin kurulu kararıyla yasanın ihlali olarak yorumlanabiliniyorsa, meseleye gerekli hassasiyeti göstermemiz gerektiği oradan anlaşılabilir...

Kolay Gelsin...