Mesajı Okuyun
Old 17-04-2002, 22:10   #12
Necati

Değerli Arkadaşlar,
konuyu ilgiyle izliyorum.Özellikle Sayın Tikici'nin mahkemelerin iş yükünü hafifletmek açısından bu tür önerilerinin hiç olmazsa tartışılması gerektiğini düşünüyor ve işbu düşüncesinden ötürü teşekkür ediyorum.
Öneri hepimizin de bildiği gibi yasal olarak mümkün değil.Zira tüm konularda anlaşılmış bile olsa sonuçta hakimin verdiği karar bir ilam.Örn.Küçük çocukların -tabii varsa-velayetleri bir tarafa verilecek.Memur tarafından verilecek bir boşanma kararında yerine getirilmemesi ve ilamlı icraya konması durumunda
nasıl sonuç alınabilir?Keza nafaka,tazminat,yargılama gideri vs.
Bu işin icra kısmı.
Diğer kısmı:1587 Sayılı Kanun,Madde 11 - Kesinleşmiş mahkeme hükmü olmadıkça nüfus kütüklerinin hiçbir
kaydı düzeltilemez ve kayıtların anlamı ve taşıdığı bilgileri değiştirecek ilave
ve şerhler yapılamaz...
Ayrıca Mahkemelerin iş yükünü her ne kadar çok fazla artırıyor ise de yetkinin İdareye devredilmesi kanımca karmaşaya yol açar ve kamu düzenini bozar.
Ancak mahkemelerin iş yükünün azaltılması açısından Sayın Rezay'ın da belirttiği gibi veraset ilamı verilmesi,tapudaki bazı maddi hatalara ilişkin tashihler gibi özellikle hakim kararına ihtiyaç hissedilmeyecek konularda her ne kadar şu anki mevzuata göre mümkün olmasa da yetkinin idarelere devredilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Sevgi ve saygılar.