Mesajı Okuyun
Old 09-02-2012, 10:31   #196
Atahun

Alıntı:
Yazan REFERANS
türkülerimiz hepsinin bir hikayesi olması ne güzel veya anlatalabilen hikayesi olması çok güzel.mesela son zamanlarda bir şarkı var gel gel acımayacak ne hikayesi olabilir ki bu parçanın

Türkülerle şarkıları birbirine karıştırmamak lazım. Bahsettiğiniz sanırım bir şarkı. Doğrudur, bazılarımıza göre gelişi güzel yazılmış türkü sözleri de var/vardır. Mesela, "minareden at beni, aşağı in tut beni" veya buna benzer... Emin olmamakla birlikte, böyle bir türkü sözü var diye biliyorum. Ayrıca şöyle bir türkü de var, biliyorsunuz. "Manda yuva yapmış söğüt dalına, yavrusunu sinek kapmış gördün mü?" Şunu hemen belirteyim ki, bir tv. proğramında bu türkünün hikayesini dinlemiş, dinledikten sonra sözlerini daha anlamlı bulmuştum.

Bence ön yargılı olmayıp, o şarkı sözü yazarına veya o şarkının dilinden anlayan birine sormak lazım, niye öyle demiş? ne demek istemiş?

Türkü de olsa şarkı da olsa, burda önemli olan o türküde/şarkıda kendinize ait bir şey bulabiliyormuyuz? Farkında olmadan kendisini bize dinletebiliyor mu? o önemli.