Mesajı Okuyun
Old 08-06-2007, 15:27   #1
ad-hoc

Varsayılan Kiracının Elektrik Borcuna İlişkin Çok Farklı Bir Durum Çok Farklı Bir Soru

Sayın meslektaşlar,
Sitede yapmış olduğum araştırmalar neticesinde gördüm ki, genelde elektrik borcunu ödemeyen kiracılar karşısında maliklerin durumu tartışılmış ve netice itibariyle "sözleşmede kim tarafsa o ödemekle yükümlüdür" şeklinde yerinde bir değerlendirme yapılmış. Tarafıma intikal eden olay ise şu şekilde;
Müvekkil 2000 yılında bir dükkan kiralıyor ve elektrik aboneliğini üstüne alıyor. Yaklaşık bir yıl dükkanı kullandıktan sonra kira sözleşmesinin hitamını müteakip dükkanı boşaltıyor fakat elektrik aboneliğini iptal ettirmiyor. Kendisinden sonra gelen kiracılar dükkanı gerek lokanta gerek cafe şeklinde, elektriğin gayet fazla tüketileceği iş yerleri olarak, işletiyor ve her gelen kiracı elektrik faturasını ödemeyi ihmal ediyor. (Müvekkilin iddiasına göre ise, elektriğin kesilmesi gerekirken memurlara menfaat sağlamak suretiyle elektirk hiçbir zaman kesilmiyor ) Geçenlerde müvekkile ulaşan bir ödeme emri ile 13000 YTL asıl alacak ve .... faizin ödenmesi talep ediliyor.
Müvekkil önceki kiracılara haliyle ulaşamıyor, 13000 YTL ödeme gücü yok, ve şu soruyu soruyor: "Neden bunca zamandır elektirk kesilmemişte bu borcun artmasına sebep olunmuş? Bunu durdurmanın bir yolu var mıdır? Bana ait olmayan bir borç için ne yapabilirim?"

Her zaman ev sahipleri mağdur olmuyor vesselam, iyi niyetli ihmalkar kiracılar da aynı sorunu yaşıyor....
Tavsiyelerinizi bekliyorum....Şimdiden teşekkürler