Mesajı Okuyun
Old 21-06-2008, 08:23   #25
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Eda.P
Sayın Av.Cengiz Aladağ,
Birkaç farklı konu başlığı içinde, genel olarak Avukatlık meslek kurallarını ve avukatların uyması gerekenleri hatırlatırken okudum sizi. Ve aynı o başlıklarda olduğu gibi Avukat Şükran hanımın düşünce,serzeniş,kızgınlık yahut herneise onu burada THS de akratmaya hakkının olmadığını belirtiyorsunuz.
Şükran hanım, kimsenin adını zikretmiş değil, sadece haklı hayal kırıklığını bizlerle paylaşmak istemiş. Kafanızdaki ideal avukat ve hukuk sistemine destek vermemek mümkün değil, ancak hepimiz biliyoruz ki bu mesleği -yasalar ve hakkaniyet- çerçevesinde icra edemeyen meslektaşlarımız var. Bu nedenle en azından bu tip sitelerde yanlış olarak gördüğümüz şeyleri birbirimizle paylaşabiliriz. Meslektaş dayanışmasından ben bunu anlıyorum.

Sayın Av.Eda.P, konu "Hukuk sohbetleri" bölümünde açılmamıştır. Ve ilk mesajda bir soru yoktur. İsim belirtilmemesi konuyu daha da bulanıklaştırmaktadır. Konu, bir hukuksal görüş alışverişinden farklı bir biçimde işlenmiştir.

Yapılması gereken, meslek kurallarına uygun olarak hareket etmektir. Meslek kuralları bu konuda özetle, avukatların "mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmasını", "yazarken ve konuşurken düşüncelerini olgun ve objektif bir biçimde açıklamasını", "taraflar arasındaki düşmanlıkların dışında kalmasını", "meslektaşlarının mesleki tutum ve davranışları hakkındaki düşüncelerini kamuoyuna açıklamamasını" ve "varsa şikayetlerini baroya bildirmesini" öngörmektedir.

Ben görüşümü yazdım. Bence, barosuna ya da adli mercilere gerekli başvuru yapılmadan, "şöyle olmuş, böyle olmuş" tarzında ad vermeden yapılan her suçlama, tüm meslektaşları zan altında bırakır; mesleğimiz hakkında kamuoyundaki yanlış önyargıyı güçlendirir.

Meslektaş dayanışması, meslektaşını körükörüne savunmak değildir. Ancak tüm meslektaşlarımızı ve mesleğimizi karalamak da değildir. Mesleğini hatalı bir şekilde yerine getiren ya da suç işleyen meslektaşlar hakkında yapılması gerekeni meslek kuralları göstermiştir; bunun dışındaki bir yöntemi benim kabul etmem, böyle bir yöntem karşısında suskun kalmam mümkün değildir.

Saygılarımla.