Mesajı Okuyun
Old 22-04-2011, 15:50   #11
üye25928

Gariptir her sene en fazla 800 kişi mülakata çağrılır. Ama mülakattan en çok muzdaripolan kişiler ise sınava henüz girmemiş veya mülakata hiç çağrılmamış olan adaylardır.

Ben torpil konusu olduğunu sanmıyorum. Dışarıda gezen alakasız kişileri almıyorlar sonuçta. O mülakata çağrılan kişiler o yılki yazılı sınavda ilk 800e giren kişilerdir. Ayrıca gerçekten torpil bahsedildiği kadar çok olsa her sene ilk 50'den bir kaç kişi yerine daha fazla kişi elenirdi. Mesela yazılı sınavda ilk 50ye girenlerin hakim savcı olma oranı %98, sıralaması 750-800 arası olanların da hakim savcı olma oranı %2-%5.

şayet torpil işleseydi bu sefer ilk 50de ciddi manada hakim savcı olma oranı düşer, alt sıralarda bu oran yükselirdi. 800 kişi içerisinden 400 kişi alınıyor her sene. Haa o kadar torpilden dert yanıyorsanız, ilk 100e girip hiçbir torpile lüzum duymadan atanan tanıdıklarım var. Siz de sınavı kazanın siz de atanırsınız. Ayrıca sorulan sorular da öğrencinin kazanma oranına göre değişiyor. Mesela aralık ayındaki sınavda 70 küsürüncü olan bir tanıdığım vardı, 2 soru sormuşlar ilki, Kaza-i rüşt, ikincisi Giresun ili nerededir, nesiyle meşhurdur tarzı bir soru. Ama şayet o ilk değil son 100lük dilimde olsaydı, hukuk bilgisini ispat etmek için daha fazla ter dökecekti.

Henüz sınava girmeden, veya sınava girip mülakata çağrılmadan, hukukçu veya hukuk öğrencilerinin bu tarz kurumlar hakkında bu şekilde yorum yapmalarını etik ve hukuki bulmuyorum. Torpil sözleri mevcut hakim ve savcılarımızı da zan altında bırakan bir söylemdir ve o kurulun değerli üyelerini de. Her sınavdan sonra kazananları ve müalakattaki durumlarını kesin incelerim. Size de incelemenizi tavsiye ederim, zira her şeyin nasıl hakkaniyete uygun olduğunu görürsünüz.

Haa bir de şunu söyleyeyim, bir kişi o sınavı gerçekten hak ediyordur ama ona rağmen torpil ayarlamaya çalışır. Kurul onu aslında o hak ettiği için geçirir ama o sanır ki torpille geçtim. Zira mülakata çağrılan herkesin atanma şansı %50dir, sıralamadalarda önlerde ve arkadalarda olanları göz ardı edecek olursak. Yani torpile saplanıp kalmamakta bence fayda var.