Mesajı Okuyun
Old 11-03-2009, 16:35   #1
Songül Yıldız Aksarı

Varsayılan TCK 277. maddede "yargı görevi yapanlara" avukatlar olarak dahil miyiz?

Sayın meslektaşlarım,
Bir davam sırasında davalı asil tarafından yazılan dilekçelerde ve duruşmada alınan ifadede sürekli olarak şahsım muhatap alınıyor ve hakaret ve iftira boyunutnda ithamlara maruz kalıyorum. Bu şahsı Savcılığa şikayet etmeyi düşünüyorum ancak hala nasıl ve ne şekilde bir şikayette bulunacağıma karar veremedim. İftira ve Hakaret ile birlikte TCK 277. Madde gereği de yargı görevi yapanları etkileme'den dolayı şikayette bulunmayı düşünüyorum. Eski 232. maddeyi incelediğimde yalnızca "hakim"i etkilemekten bahsedilmiş.

Madde 0232: Görülmekte olan bir davanın tarafeyninden biri hakkında sahabet veya garaz ve menfaata müsteniden hakimlere emir ve tahakküm veya nüfuz veya iltimas eden kimse birinci ve ikinci surette iki seneden ve üçüncü takdirde altı aydan az olmamak üzere hapis olunur. Fail memur ise başkaca müebbeden veya muvakkaten memuriyetten mahrumiyet cezasiylede cezalandırılır.

Madde gerekçesini ve Adalet Komisyonu görüşmelerini inceledim. Buralarda da bir açıklık yok. Acaba yeni maddede,

277-Bir davanın taraflarından birinin veya bir kaçının veya sanıkların veya davaya katılanların, mağdurların leh veya aleyhinde, yargı görevi yapanlara emir veren veya baskı yapan veya nüfuz icra eden veya her ne suretle olursa olsun adı geçenleri hukuka aykırı olarak etkilemeye teşebbüs eden kimseye iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilir. Teşebbüs iltimas derecesini geçmediği takdirde verilecek ceza altı aydan iki yıla kadardır.

Denilmekle biz avukatlar da bu madde kapsamına dahil edildik mi?
Bize karşı tutumlar nedeni ile de bu maddeden ceza verilebilecek mi?

İnanın davalı şahsın tutumu beni çok huzursuz ediyor. Sinirden elim ayağım titriyor dilekçeleri okuyunca.

Konu ile ilgilenen ilgilenmeyen herkese şimdiden teşekkürler.