Mesajı Okuyun
Old 04-03-2011, 14:22   #15
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın askeri hakim,
Alacağınızın neviini bilmiyorum ama gidilebilecek yola örnek olabilirliği bakımından belki yardımcı olur.

NAFAKA ALACAKLARININ YABANCI ÜLKELERDE TAHSİLİ HAKKINDA GENELGE ... a) Nafaka Alacaklarının Yabancı Memleketlerde Tahsili İle İlgili 1956 ... )Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bölümünde yayımlanmıştır. ...
www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/26767.html - 47k

Bir de aklıma gelen şu yol var:Eğer alacağınız çocuk için hükmedilen nafaka (veya belki eş bakımından da geçerlidir tam bilemiyorum) ise ve borçlu Almanya'da yaşıyor ise; uygulamada şu pratik yol da uygulanıyormuş: SSK.'nın yabancı işçiler ile ilgili birimine başvurup, onların kanalıyla Alman Hükümeti'ne (sanırım onların Çalışma ile ilgili kurumuna) başvuruluyor. Onlar da işçinin maaşından ya da devlet tarafından verilen çocuk yardımı vs. gibi ek ödenekleri ilgili kişiden kesip, direkt buradaki SSK'ya gönderiyorlar ve alacağınızı tahsil etmiş oluyorsunuz. Hatta devlet tarafından ödenen çocuk yardımı vs. gönderildiğinden bazen buradaki nafaka miktarından bile fazla tahsilat imkanı oluyormuş. (İstanbul Barosu'nun düzenlediği İş Hukuku ile ilgili bir seminerde iş müfettişi tarafından verilen bilgidir. Net olarak hatırlayamıyorum ama en azından fikir verir sanırım. Alacağınız nafaka ise, belirtirseniz, notlarımı bulup, detayıyla yazarım.)

Diğer alacaklar bakımından da adli yardımlaşmayı öngören uluslararası bir sözleşme var ve buna göre c.savcılığı kanalıyla başvuru yapıyorsunuz, ilgili ülkenin ilgili kurumları sizin adınıza işlemleri yapıp, neticeyi bildiriyorlar diye biliyorum. Çok net bilgiler değil. Şimdi bir meslektaşımız "Hukukçuluk bilmeden atıp-tutmak değildir, bilmiyorsan ne yazıyorsun." felan diyecektir ama bir kaç gün bekledim, cevap gelmeyince, en azından fikir verir diye yazayım dedim.

Saygılarımla.
SSKile ilgili yolu deneyen oldumu.Kolay geldi bana ama uygulamada nasıldır acaba?