Mesajı Okuyun
Old 21-05-2007, 14:59   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan counselor
Merhabalar,
Yargıtay'ın hiç izin hiç izin hakkı kullanılmadan çalışmanın iş yaşamı ve hayatın olağan akışına olduğuna ilişkin bir kararı mevcuttur. Bu karara karşılık ben alacağı nsl talep edebilirim ? yardımlarınız için şimdiden TEŞEKKÜRLER...

Fazla mesai alacağına ilişkin böyle kararlar mevcuttur.Ki ben bu kararlara da katılmıyorum. Yargıtay hakimleri hayatın olağan akışını öğrenmek için, akşamları bir bara, lokantaya gittiklerinde garsonlara sorsunlar, günde kaç saat çalışılıyormuş.

İzin ücreti alacağına ilişkin böyle bir karara rastlamadım. Aksi yönde bir karar sunuyorum.

Saygılarımla

Alıntı:
T.C.
YARGITAY
9. HUKUK DAİRESİ
E. 2001/7027
K. 2001/9586
T. 5.6.2001
• YILLIK ÜCRETLİ İZİN ( Olayda Söz Konusu Yıllara Ait Ücretli İzin Alacağına Dair Belgenin Bu Tarihlerdeki İzin Hakkı İle İlgisi Olması )
1475/m.49
ÖZET : Dava konusu olayda söz konusu olan yıllara ait yıllık ücretli izin alacağına dair belge, bu tarihlerdeki izin hakkı ile ilgili olup, ihtirazı kayıt konulmamış olması, bu yıllar dışındaki yıllık ücretli izin alacağının istenmesine engel teşkil etmez.

DAVA : Davacı, yıllık izin ücretinin ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, davayı reddetmiştir..

Hüküm süresi içinde, davacı avukatınca temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.

KARAR : 1- Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

2- İşyerinde emekli olan ve 1996 -1997- 1998 ve 1999 yıllan için yıllık ücretli izin alacağını tahsil eden davacı 1980 yılından bu yana kullanmadığı izin günlerine baş..... yolluk ücretli izin alacağının hüküm altına alınmasını talep etmiştir.

Mahkemece, her ne kadar izin defteri ibraz edilmemiş ise de, davacının 1996 yılından önceki onaylı izin dilekçelerinden bir kısım izinlerini kullandığı 1996-1997-1998 ve 1999 yıllarına ait yıllık izin ücret alacağını isteyip, ödeme yapılırken ihtirazı kayıt koymadığı gerekçesiyle izin alacağı istemi reddedilmiştir.

Belirtmek gerekir ki, 1996-1997-1998 ve 1999 yıllarına ait yıllık ücretli izin alacağına dair belge, bu tarihlerdeki izin hakkı ile ilgili olup, ihtirazı kayıt konulmamış olması, bu yıllar dışındaki yıllık ücretli izin alacağının istenmesine engel teşkil etmez. Gerçekten somut olayda feri izin alacakları da sözkonusu değildir. Dosyadaki bilgi ve belgelere göre davacının halen kullandığı belgelemeyen 1991-1992-1993 ve 1994 yıllarına ait izin hakları hesaplanıp hüküm altına alınmalıdır.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 5.6.2001 gününde oybirliği ile karar verildi.