Mesajı Okuyun
Old 05-04-2007, 11:14   #1
av.murat kalkan

Varsayılan Davanın birleştirilmesi ve intifadan men'in menkullerde nasıl gerçekleşeceği hakkında

Arkadaşlar selamlar, miras ile ilgili bir konuda benim sizden yorum beklediğim iki konu olacak. Şöyle ki;

miras bırakan bundan bir kaç sene evvel vefat ediyor ve kardeşleri mirascı olarak kalıyorlar. miras bırakan geride bir tane daire ile bir tane de araba bırakıyor. ölümden beri daire 3. bir şahısta kirada ve arabayı da mirasçılardan birisi kullanıyor. Dairenin kira parasını belli bir süreye kadar benim müvekkilim almış ve buna karşılık diğer mirasçılar şimdi ondan bu kira paralarından hisselerine düşen parayı istiyorlar. Buraya kadar bir problem yok. Ancak söyle bir durum var ki, benim müvekkilim bu dairenin kira parasını bir müddet aldıktan sonra devreye giren diğer mirasçılar kira paralarını almaya ve bu sefer de benim müvekkilime hissesi uyarınca ödeme yapmamaya başlıyorlar. Dava açılalı bir kaç celse olmuş ve ben yeni giricem davaya. Bu arada süresi geçtiği için, kira paralarının ödenmeyen kısımları ve müvekkilin daireye yaptığı tadilatlar için ben takas def'inde bulunamayacağım. Bu kadar açıklamadan sonra sorularıma gelmek istiyorum.

1- Diğer mirasçıların açtığı dava Asliye Hukuk'ta ve fakat benim açacağım dava ise Sulh Hukuk'ta açılacak. Böyle bir durumda birleştirme talep edebilir miyim??

2- Arabayı kullanan mirasçıya bir ihtarname çekip intifadan men var desem ve kira istesem geçerlli olur mu veya bu arabayı paylaştırmak için tereke konusunda başka nasıl bir hareket tarzı izleyebilirim??

Bu uzun yazım için şimdeden özür dilerim, ancak sorulardan konuyu anlayabilmeniz bakımından, önce bilgi sahibi olmanızı istedim.

Şimdiden teşekkür ederim ilgilenen herkese...