Mesajı Okuyun
Old 07-07-2013, 12:32   #5
Av.Nevra Öksüz

Sayın juristbtl,

KKİS: Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi.

Alıntı:
Yazan juristbtl
...Müvekkil imzaladığı kat karşılığı inşaat sözleşmesi nedeniyle ortaklara karşı açtığı ortaklığın giderilmesi...
dediğiniz için; sözleşme imzalandıktan sonra ortaklığın giderilmesi davası açıldı şeklinde anladım. Ve sorunuzdan KKİS'de:

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1575.htm
Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
...4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun (TMK) 688. maddesine göre; birden çok kimsenin maddi olarak bölünmüş olmayan şeyin tamamına belli paylarla malik olması durumunda paylı mülkiyet sözkonusudur. Paylı mülkiyete tâbi bir taşınmazda, taşınmazı olağan şekilde kullanmanın gerekli kıldığı ölçüyü aşan yapı işlerine girişilmesi veya paylı malın tamamı üzerinde tasarruf işlemlerinin yapılması, paydaşlar oybirliğiyle aksini kararlaştırmadığı sürece bütün paydaşların kabulüne bağlıdır. Bu sebeple paylı mülkiyete konu taşınmaz için KKİS akdedilecekse bu sözleşmenin (aynı veya ayrı tarihlerde; tek sözleşmeyle veya ayrı ayrı sözleşmelerle) tüm paydaşlarla yapılması ya da bir veya birkaç paydaşla akdedilen KKİS'ne diğer paydaşların da onay (icazet) vermesi gerekir (Aynı yönde Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, 15.03.2010 T., E: 2009/1822, K: 2010/1456 sayılı kararı). Aksi takdirde akdedilen KKİS, geçersizdir.
Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, 07.07.2011 T., E: 2011/1207, K: 2011/4455 sayılı kararında paydaşın zımnî onayını da geçerli saymıştır...
şeklinde değerlendirme yapılacak bir durum var mı yok mu anlaşılmıyordu (veya henüz müneccim olamadığımdan ben anlayamadım )...

Alıntı:
Yazan juristbtl
...Ortaklığın giderilmesi davasıyla ilgili bir sorun yoktur. Zaten sözleşme aktedilmeden önce anlaşma sağlanmış, feragatla sonuçlanmıştır...
dediğinize göre durum şu mudur?
Müvekkiliniz, diğer paydaşlara karşı ortaklığın giderilmesi davası ikame etmişti. Bu davaya konu taşınmaz için müvekkiliniz ve diğer paydaşlar müteahhitle KKİS akdetmeye karar verdiler ve bu sebeple müvekkiliniz ortaklığın giderilmesi davasından feragat etti. Akabinde tüm paydaşlar ile müteahhit arasında KKİS imzalandı. Arsa sahipleri KKİS'ne göre üzerlerine düşen öncelikli edim borçlarını (arsayı ayıpsız ve inşaata elverişli teslim+gerekli ise müteahhide vekalet verme v.b.) ifa etmelerine rağmen müteahhit inşaata başlamıyor?

Durum bu ise TBK m.123'e mesnetle müteahhide süre verilerek TBK m.125'teki seçimlik hakların kullanılması mümkündür. Aynen ifa veya aynen ifadan vazgeçme hallerinde müspet zararın, sözleşmenin feshi halinde menfi zararın tazmini talep edilebilir.

Saygılar...