Mesajı Okuyun
Old 12-02-2010, 21:41   #25
Malik Eskişehirli

Sn. bkaya.
Öncelikle; Yanıtımı değerlendirmiş olmanızdan dolayı teşekkür ederim. Ancak, ben 32 yıllık sigortacıyım ve Türkiye'de yaklaşık 10 kişide bulunan 30 yıllık Bakanlık Lisanslı Sigorta Prodüktörü'yüm ve Türkiye'de Sigortacılığın Üniversitesi sayılan bir şirketten de emekliyim ve hemen belirtmeliyim ki; Konumumu kendime önem atfetmek için değil ne yazdığımı bilecek durumda olduğumu belirtmek amacı ile yazdım. Esas konumuza gelince;
* 08.02 Tarihli yazı içeriğiniz yanlış bilgilerle dolu.

Son mesajınız için ise;

1- ZMM Sigortası araçta oturana değil ( destakten yoksun kalma hariç ) karşı tarafa çalışır. Dolayısı ile sigorta tekniği ve terminoloji açısından baktığınızda seyahat eden 3. şahıs değildir ve o nedenledir ki; Kasko ile ihtiyari olanlar dışında " KOLTUK - yazısının önünde - ZORUNLU " yazar. Hukuk tekniğine göre veya sizin gibi düşünülse idi, yasa koyucu "Zorunlu Koltuk " adı altında branş ihdas etmezdi.

2- Bunun ispatı çok kolay; Şöyle yapabilirsiniz bir veya birkaç M plakalı Minibüs çevirip Zorunlu Koltuk Sigortanız var mı ? diye sorabilirsiniz. Olumsuz cevap alacaksınız. Çünkü; ruhsatlarında istimal şekli " Otobüs " değildir.

Konuyu raporlarımın son başlığı gibi bitirecek olursam;

SONUÇ:Zorunlu atıflar yapmamız ve Konvansiyon hükümlerine dayandırdıklarımız dışında;Hukuk sizin Sigorta da benim konularımız ve mutlak eksiklerimizle birbirimizden öğreneceğimiz çok şeyler olabilecektir ve Sigorta Hukuku da deniz deryadır diyebiliriz. Örneğimiz: Temerrüde düşürülme şartı aranmaksızın, bir çok temerrüt başlangıç tarihi saptayabilmemiz gibi.
İyi Dileklerimle.