Mesajı Okuyun
Old 28-05-2013, 18:46   #4
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan manolimato_06
Sayın meslektaşım, "Ama davacı yan ilk raporu kabul etti bu durumda bizim için usulü kazanılmış hak oluştu" şeklindeki görüşünüze katılamıyorum çünkü;
1. HMK.m.281/(2) "Mahkeme, bilirkişi raporundaki eksiklik yahut belirsizliğin tamamlanması veya açıklığa kavuşturulmasını sağlamak için, bilirkişiden, yeni sorular düzenlemek suretiyle ek rapor alabileceği gibi,..." şeklinde olup, benim madde metninden anladığım kadarıyla mahkemece, re'sen ek rapor alınabileceği belirtilmektedir. Hal böyle iken davacı vekilinin bilirkişi raporuna ve kusur oranlarına bir diyeceğimiz yoktur şeklindeki beyanının sizin lehinize kazanılmış hak oluşturduğu düşüncesine katılamıyorum.
2. Usuli kazanılmış hakkın doğumu için taraflar mahkeme veya yargıtay tarafından yapılmış ve istisnalar kapsamında olmayan bir işlemle taraflardan biri lehine doğmuş ,uyulması zorunlu bir hak bulunmalıdır. Burada bir hakkın doğduğundan söz etmek de mümkün değildir kaldı ki kazanılmış hak kavramının ortaya çıkışı kamu düzenine, mahkemelerin veya Yargıtayın kararlarında istikrarlı davranmaları gereği düşüncesine dayanmaktadır.
Benim düşüncelerimi bir kenara bırakacak olursak
İki ucu açık şekilde şöyle bir cümle kullanılabilir (madem ufak bir cümle ile kazanılmış hak oluşturuyoruz): "Kazanılmış hak oluşturmaması kaydıyla, Mahkemece yeni bir bilirkişiden rapor alınması (veya ek rapor alınması) cihetine gidilecekse bilirkişi raporundaki kusur oranlarını kabul etmiyoruz, mahkeme aksi kanaatte olur da yeni bir rapor (ek rapor) isteme yoluna gidilmez ise bilirkişi raporundaki kusur oranlarını kabul ediyoruz.

yeni bir bilirkişiden rapor alınması (veya ek rapor alınması) cihetine gidilecekse bilirkişi raporundaki kusur oranlarını kabul etmiyoruz,BU cümleyi tuttum evet aradığım bu olabilir