Mesajı Okuyun
Old 08-04-2013, 17:43   #4
Av. Lami Elka

Sayın meslektaşlarım, cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Belki dikkatimden kaçmıştır ancak, ben bu türlü davalarla ilgili hiç bu yönde bir karar görmemiştim. Okuduğum bütün kararlar, anneliğin tespitine dair davaların "nüfus kaydının düzeltilmesi" niteliğinde davalar olduğu ve doğum raporunun da anneliğe karine teşkil ettiği yönündeydi.

Daha önce açtığım bir nüfus düzeltme davası da çocuğun anne ve baba kaydı yine DNA testi yapılmadan tanıkla kabul edilmişti.

Sunduğum Yargıtay kararına konu yargılamada davalı taraflar da davacının, çocuğun gerçek annesi olduğunu kabul etmiş, ancak maddi yardım amacıyla kendi nüfuslarına geçirdiklerini, kötü bir niyetleri olmadığını beyanla, çocuğun velayetini talep etmişlerdir. Ve temyiz itirazları da bu yöne olmuştur.

Babalık davalarında DNA testi yapılması gerektiği konusunda hiç bir şüphem olmamakla birlikte annelik için DNA testi gerektiği yönündeki kararla ben ilk defa karşılaştım. Eğer elinizde bu karar doğrultusunda başka bir Yargıtay kararı örneği varsa, paylaşırsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.