Mesajı Okuyun
Old 25-07-2017, 15:39   #1
Av. Kürşat AYKOL

Soru Belediye Tarafından Yoldan Alınan Otopark Paralarının İptali

Öncelikle iyi çalışmalar dilerim herkese. Forumda uzun bir araştırma yaptım ama konuyla ilgili bir başlık bulamadım, mecburen yeni başlık açıyorum.
Özellikle son yıllarda belediyelerin yol kenarına park edilen araçlardan aldığı otopark paraları ile ilgili son durum hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevineceğim. Müvekkile 2.500,00 liralık ilamsız takip başlatılmış. Konuyla ilgili de 2011 ve 2016 tarihli 2 danıştay kararı olduğu dışında net bir bilgi edinemedim. Kararlarda içeriğe baktığımızda da illere özel karar verilmiş. Örneğin Burdur'da bilirkişi incelemesi yapmadığı için yerel mahkeme kararı bozulmuş, Samsun'da (Danıştay kararının tam metnini bulamamakla beraber yerel bir haber sitesi haberine göre) Parkomat'ın yasal olduğu şeklinde bilgi verilmiş. Uzun lafın kısası uygulamada çokça tercih edilen park parasını ödememe yolunun hukuki bir dayanağı var mıdır merak ettiğimiz husus bu sayın meslektaşlarım. Şimdiden ilginizden dolayı teşekkür ediyor tekrardan iyi çalışmalar diliyorum