Mesajı Okuyun
Old 05-08-2010, 17:57   #18
YALÇIN ÖNDER

Evet herşey insanların kişilik yapılarına bağlı. Yaşamdan ne aradığınız sizin kişiliğinize bağlı. Ankara'da büyüyen ve kişiliğinin temellerini Ankara'da atanlar için İzmir'deki insanlarla anlaşmak zor geliyor.

Asık suratlı da olsalar, (son yıllarda yozlaşmalar görüyorum) Ankara'daki insanların içtenlikleri ve samimiyetleri içlerindeki cevheri keşfetmek ile ilgili. İzmir'deki insanlar kötüdür demiyorum. Ama bir iş yapacak isen, İzmir insanının vurdumduymazlığına "alışacaksın" İzmirde iş yapılmaz, ama keyiflice insanlarına çok da fazla takılmadan yaşanılır. Ankara insanı ile canciğer kuzu sarması olunur. Birbirine bakılarak insan olunur.

Aslında daha önceden Ankarada yaşar iken, İzmire göçenlerle görüştüğümüzde gündeme gelen çoğunlukla kabul gören önerim. Ankaranın güzel insanlarını İzmire, İzmirinkileri de yaşamın ciddiyetini biraz anlayabilmeleri için Ankaraya yerleştirmektir.

Evet, İzmir'de sahil kenarında salaş bir balıkçı lokantası buldum. Gündüz denizde yüzüyorum. Akşam, denizin içine masamı kurduruyorum. Sevdiğim müziklerin cd lerini masamın kenarıdan dinliyorum. Ayağımı denizin suları ünlü portifinonun müziğindeki gibi hafiften dalga dalga yalıyor.

Gökyüzünden ayın şavkı ve yağan yıldızlar masamdaki "oltabalığı"nın parlaklığı ile buluşuyor. Haftanın yorgunluğu Rodrigo'nun gitar konçertosu ile, iliklerinizden akıyor. Buzlu değil ama dolaptan çıkmış bardağındaki rakınız ile içiniz ferahlıyor. Oh be yaşamak güzel şey kardeşim diyorsunuz.

Eğer rakıyı biraz fazla kaçırır iseniz, cumburlop kendinizi serin deniz suyuna bırakıp, dalıp çıkıyorsunuz.

Bir de İzmirin başka bir yerde olmayan en güzel yanı nedir bilir misiniz? Meltemi. Meltem estimi denizin mis gibi kokusu ciğerlerinizi doldurur.

O da ne balıkçının sandalından cırcır böceklerinin sesi dinlediğiniz müziği mi bastırıyor? O zaman doğaya saygılı olacak, müziği kapatacak ve doğayı dinleyeceksiniz.

Balığıyla, rokasıyla, deniziyle, börülcesiyle, doğasıyla, rüzgarıyla, siz ve İzmir birlikte çok keyif alacaksınız.

Ama yanınızda, bir de Ankara'dan eski bir dostunuz ve arkadaşınız var ise, o zaman deymeyin keyfime.

Sonuçta İzmir'de avukatlık icra edilmez kardeşim. Doğasının avukatlığı insanlara yetiyor zaten. İzmirde yaşanır. Ankaradaki insanlarla birlikte daha güzel yaşanır.

Dedikleri doğrudur. Avukatlık Ankarada okunur, İstanbulda yapılır. İzmir de ise, kıble yönünden denizi gören bol imbat alan bir yerde çok ciddi biçimde keyif ile yaşanır.