Mesajı Okuyun
Old 15-04-2012, 23:51   #4
Av.YBayrak

Sn. Av. Hülya BÜYÜKOĞLU;
Ticaret mahkemesi kararları tebliğ ile kesinleşir. HMK m. 345’e göre, kararın taraflara tebliği gerekir ve tebliğden itibaren iki hafta içinde kanun yoluna başvurulmazsa ya da temyiz hakkından feragat ederseniz karar sizin yönünüzden kesinleşir.
Ancak, HMK m.20 ye göre, kararın yalnız sizin tarafınızdan değil her iki taraf yönünden de kesinleşmiş olması gerekir. Her iki taraf yönünden de kesinleştiği günden itibaren iki hafta içinde, dosyanın görevli mah.ye gönderilmesi istenecektir.
Ticaret mahkemesinde benim de bir dosyamda tüketici mah.ne gönderilmek üzere görevsizlik kararı verildi. Mahkemelerin ne tür uygulamalarda bulunacağı, ne tür kararlar vereceği konusunda kuşkularım bulunduğundan ve sonuçta müvekkile karşı biz sorumlu durumda bulunduğumuzdan, ben de mah.ye; “Yapılan../../2012 tarihli Ön İnceleme Duruşması'nda Görevsizlik Kararı verilmiştir. Karar tefhim ile taraflara açıklanmıştır.
Davaya görevli mahkemede devam edebilmemiz için görevsizlik kararının kesinleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle, masrafları dosyada yatırdığımız mevcut avanstan karşılanarak;
1) Öncelikle Görevsizlik Kararı'nın, taraflara tebliğini,
2) Görevsizlik kararının kesinleşmesini takiben de dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesini” şeklinde talepte bulundum.
Karar tebliğ edildikten sonra aynı dilekçeme de atıfta bulunarak, “kararı temyizden feragat ettiğimizi, bu nedenle bizim yönümüzden kesinleşmiş olduğunu ve karşı taraf yönünden de kesinleştiğinde dosyanın görevli tüketici mahkemesine gönderilmesini” isteyeceğim.
Kolay gelsin, iyi çalışmalar.