Mesajı Okuyun
Old 11-08-2010, 20:29   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Tabi kusur aranmayacağı konusunda tereddütüm yok ama aleni,üstelik birden fazla erkekle kocasını aldatmış bir kadının tedbir nafakası alması hak ve nesafete uygun mu?Adam aldatıldığına mı böyle bir kadına para vereceğine mi yansın İlk celse sunacağım delillerin hakimin takdir yetksini etkileyeceğini düşünüyorum yine de

TMK 169 uncu maddesine göre dava açılınca hakim, özellikle eşlerin geçimine yönelik tedbirleri re'sen almak zorundadır. Görünüşte haklısınız ama bu husus yargılamayı gerektirmiyor mu? Yani hakim almak zorunda olduğu tedbirleri "davalının hayasızca yaşaması nedeniyle" almayacağına karar verip, tedbir nafakasına hükmetmezse, davanın sonucunu da açıklamış sayılmaz mı? Yani ortaya ihsas-ı rey durumu çıkar mı? Adaletsiz gibi görünse de, olması gereken budur.

İki gün sonra, "dosyaya delilleri sundum, nafakaya hükmetmedi" derseniz de şaşırmayacağım.Çünkü "ben böyle takdir ettim" ya da " tarafların mali ve içtimai durumlarına ilişkin müzekkere cevapları gelmeden tedbir nafakası vermem" diyen hakimler var da...Sizinkinin gerekçesini paylaşırsanız seviniriz.