Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 16:02   #13
erdal7

Tartışmayı geç gördüm .Fakat cevap yazacak olsam Sayın Av. Bülent Özkan ın şaşılacak derecede aynısını yazardım. Kendisine bu konuda aynen katılıyorum.

Alıntı:
İkinci soru sonunda trafiğe yazı yazılmış ise haciz istemek süresi kesilömiş olur mu diyorsunuz. Zaten haciz istemiş olduğunuzu hatırlatmak gerekir. İcra dosyasına .......................nın haczini talep ederim demekle haciz istemiş olmaktasınız. Talep sonucu haciz koyamamış olsanız da artık İİK 78. madde deki süre sorununuz yoktur. Herhangi bir şeye haciz tatbik edemediğiniz sürece de İİK 106. maddedeki süre işlemeye başlamaz. Haciz talep edilmiş ve fakat haciz tatbik edilememişse dosya İİK 78 veya 106-110 a göre asla düşmez.

Eğer aşağıdaki karar daha önce siteye eklenmemiş ise

12 HD 26.02.1987 T E. 1986/6808-K 2723

Alacaklının süresi içerisinde haciz istemiş ve icra memurluğunca da haciz kararı verilmiş olmasına rağmen bu haczin uygulanamadığı durumlarda haciz isteme hakkının değil haciz kararının düşmüş olacağı bu nedenle yenileme isteğinin ayrıca borçluya tebliği gerekmieceği.

Çıkartılan sonuçlar

1- Borçluya ödeme emri tebliğ edilmiş olmadıkça , alacaklıya haciz isteme hakkı gelmeyeceği . Dosya teknik olarak İİK 78 maddeye göre işlemden kalkmaayacağı

2- Haciz talep edilmiş ve haciz kararı verilmiş olmasına rağmen haciz uygulanamamış ise ; İİK 106 - 110 göre hacizlerin ve dosyanın düşmeyeceği

3- Bir üst aşama olarak ; Satış talebinde bulunmuş ve satış istenmiş ve satış kararı verilmiş ise bu karardan sonra artık önemi sebebi ile örnek olarak gayrimenkullerde 2 yıl içinde satış yapılamadı diye haciz düşmez. İki yıl içerisinde kıymet takdiri hükmünü yitireceğinden yeniden kıymet taktiri yapılır ve satışa devam edilir.

Saygılarımı sunarım. Av.Erdal