Mesajı Okuyun
Old 25-12-2009, 15:21   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 29. maddesinin 1 . fıkrasına göre, kat malikleri kurulu yönetim planında gösterilen zamanlarda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse her takvim yılının ilk ayı içinde toplanır. Önemli bir sebep çıkması halinde ise, toplantının nasıl yapılacağı ikinci fıkrada düzenlenmiş olup, bu fıkra hükmüne göre yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinin üçte birisinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az on beş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya taahhütlü mektupla toplantı sebebi de bildirilmek şartıyla kat malikleri kurulunun toplanabileceği belirtilmiştir.
Bu nedenle , öncelikle iptali istenen toplantının kat malikleri kurulunun olağan mı yoksa olağanüstü toplantı mı olduğunun saptanması gerekir. Bunun için de, yönetim planının gözönünde tutulması icabeder. Toplantı yönetim planında belirlenen zaman dışında yapılmış ise bu toplantının olağanüstü toplantı olduğunun kabulü gerekir.Kat Mülkiyeti Kanununun 29. maddesinin 2. fıkrasına göre, önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahütlü mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartiyle, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir.

İlk çağrı yapılırken, birinci toplantıda, yeter sayının sağlanamaması halinde, ikinci toplantının nerede ve hangi tarihte yapılacağı da belirtilir.

Yönetim planında gösterilen zamanların dışında yapılan toplantı 29/2. madde koşullarına ulgun değil ise iptal edilecektir. Kat Mülkiyeti Yasasının 29. maddesinde öngörülen olağanüstü kat malikleri kurulu toplantısının tabii olduğu kurallar, kat maliklerinin toplantıdan haberdar olmalarını ve katılmalarını sağlamaya yöneliktir. Dava açan , iptalini istediği toplantıya katılmış ise toplantıdan bilgisi olduğu ve toplantıya katılmış bulunduğuna göre toplantı ile ilgili çağrı kurallarına uyulmadığını ileri sürerek toplantının iptalini istemesi çelişki olacaktır. Böyle bir davranış her davada olması gereken iyi niyet kuralları ile bağdaşmaz. İYİ ÇALIŞMALAR, KOLAY GELSİN