Mesajı Okuyun
Old 28-10-2008, 21:59   #7
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan mehmetsahsimsek
Her yerde bazı avukatlar kurum dosyalarını özel referanslarla alıyor.İlerdeki avukat sayısına göre kurumlardan avukatlara verilen dosya sayısı sınırlandırılırsa ve bu dosyalar adil paylaşılırsa sanırım iş alamayan Avukatlar a faydası olur avukat sınırlandırılması yerine özel dah olsa pastanın paylaşımında sorun olduğunu sanıyorum.Bu Öneriye katılan da olur katılmayan da

Ben pastanın adil şekilde paylaşılması için çaba sarfedilmesi veya iş alamayan avukatlara yardım edilmesi gerektiğini düşünmüyorum. Madem ki serbest meslek avukatlık(gerçekten serbest çalışan meslektaşlarımız için söylüyorum), serbest piyasa şartlarına göre kişinin kendini geliştirip, vasıflarını ve donanımlarını artırıp pastadan pay alabilmek için cüretkar bir hamleyle 'bizzat' araya girmesi gerekir. "Avukatlık serbest meslektir" dedikten sonra piyasaya müdahale etmek ve ehil olmayan kişiye pasta servisi yapmak hak etmeyen kişilere imtiyaz tanımak, hak eden kişilere de haksızlık etmek anlamına gelir. Çok mu Adam Smith'imsi düşünüyorum, bilmiyorum ama bildiğim tek şey eşitliğin sadece 'fırsatlar' noktasında sağlanması gerektiği. Avukatlık Kanunu'nda yer alan "Avukatlık serbest meslektir" ibaresi kaldırılıp yerine "Avukatlık sübvanse destekle ve devlet kontrolünde yapılan bir meslektir" ibaresi eklenirse sözlerimi geri almasını da bilirim elbette.

Saygılarımla