Mesajı Okuyun
Old 15-09-2015, 09:53   #9
av.ralp

Alıntı:
Yazan zeugma
Sayın meslektaşım milli eğitim bakanlığını davalı olarak gösterip dava açabilirsiniz.Milli Eğitim Bakanlığı İşletmelerde Meslek Eğitimi Sözleşmesi’nin 5. Maddesinde; “İşletme Tarafından Öğrenciye Her Ay Yaşına Uygun Olarak Asgari Ücretin %30'undan Az Olmamak Üzere Ücret Ödenecektir.” 3308 Sayılı Kanunun 25. maddesi Hükmü gereği müvekkilin hak ettiği ücretin davalı kurumdan geriye dönük olarak tahsili gerekmektedir.Burada dikkat etmen gereken 5 ve 10 yıllık zamanaşımı süresini tespit etmek. Bir hakimle konuştum 5 yıllık zamanaşımı süresini geçmeyen davaları kabul ederiz ama 10 yıllıklar riskli.

Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için.Belirttiğiniz hususlarda mutabığız;ancak zamanaşımı süresi konusunda 5 yıllık zamanaşımı süresinin değil 10 yıllık zamanaşımı süresinin uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Şöyle ki ,stajyer alacakları işçi alacağı olarak nitelendirilmiş olsa İş Mahkemelerinde bu davalara bakılırdı;ancak Asliye Hukuk Mahkemelerinin verdiği kararlar olduğunu bilmekteyim. Bir ikinci husus devlet memuru kişilerin emeklilik ikramiyesi 30 yıldan fazla çalışmaları olsa dahi 30 yıldan hesaplanırdı ancak bu durumun hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmadığı Ankara İdare Mahkemesinin verdiği bir kararla sabit olup bu duruma çok benzediğini düşünmekteyim. Kaldı ki stajyerler mesleki eğitim kapsamında işletmelerde,iş yerlerinde bulunmakta olup kendileri ve işletme arasında bir hizmet akdi imzalanmamaktadır. Bilemiyorum zorlamak gerektiğini düşünüyorum

Kolay gelsin.