Mesajı Okuyun
Old 05-03-2010, 23:42   #17
emran

Alıntı:
Yazan av.sebahattin
Üstad ben de sizinle birlikte akıl yürütüyorum:

Rüşvet alan kamu görevlisi, bunu sırf karşısındakini yakalatmak için mi yapmış yoksa, rüşvet aldıktan sonra aktif nedamet mi göstermiş, sanırımın bunu da aydınlatmak gerekir. Eğer aktif nedamet göstermiş ise, veren açısından suçun bütünüyle oluştuğu tartışmasız. Eğer rüşvet vereni yakalatmak için rüşvet almışsa/anlaşmaya varmışsa (Kışkırtıcı ajan v.b. mi kabul edilecek) ve rüşvet sayılmayacaksa hangi suçun azmettiricisi olarak ceza alacaktır! Denetim Görevini İhmal suçu veya Görevi İhmal ve kötüye kullanma mı? Bu sefer de icra hareketlerine başlanmadığı olgusu var, rüşvet konusundaki anlaşmayı bu nedenle veren yönünden bu suçların icra hareketi olarak mı kabul edeceğiz.?
Sayın Sebahattin, arama nokatasındaki jandarma eri sırf müvekkili yakalatmak için iki defa kendisne verilen parayı kabul etmiştir. Daha sonradan gösterilen bir pişmanlık yoktur. Olayı başından beri komutanlarına söylemiştir. Ardından kaçak eşya taşınan iki aracı yakalatınca, ertesi gün müvekkili bir ifade için kararkola çağırmıştır. Akabinde de müvekkil karakolda göz altına alınmıştır. Olay bu, sonradan gösterilen hiçbir pişmanlık söz konusu değil. Baştan beri gizlenen bir irade söz konusu.