Konu: Miras..
Mesajı Okuyun
Old 14-04-2003, 00:33   #6
normhukuk

davanın 1 yıldan sonra açılmış olması, davacının tenkis sebebini daha sonra öğrendiği şeklinde bir karinedir. Bundan dolayı tenkis sebebini daha sonra öğrendiğini ispat külfeti davacıda değil davalıya aittir. Davalı tenkis sebebini 1 yıldan daha önce davacının öğrendiğini veya öğrenmesi gerektiğini ispatlayacaktır. Davacının bir şey ispatlaması gerekmez. Ayrıca bu durum, tapuda normal geçerli bir satım var iken tapuda devri yapan kişinin "mirasçılardan mal kaçırma amacının" ispatlandığı haller için söz konusudur. Eğer müris, bağışı tapuda satım olarak göstermiş veya daha az harç ödemek için satım bedelini az göstermiş ise, bu takdirde ortada muvaza vardır ve iptal davası açılacaktır. iptal davası da bir süreye bağlı değildir. Ancak davacı mirasçı, "miras hissesinin mahfuz hisseli kısmı için" muvazayı herhangi bir delille, "mahfuz olmayan miras hissesi için" kesin delillerle, mahfuz hisseli olmayan mirasçılar da (yeğen gibi) muvazayı kesin delillerle (yani tapudaki sözleşmenin tarafı kişilerin eli mahsulü imzalı bir belge veya ikrar) ile muvazayı ispatlayacaklardır.