Mesajı Okuyun
Old 01-11-2002, 21:46   #23
Av.Nevra BAŞKAL

Merhaba,

Ben hukukçu büyüklerden değilim, ama konu çok ilgimi çekti ve ben de dayanamayıp, biraz sesli düşüneyim istedim, karalama kağıdıma sizlerin de katkısı olursa sevinirim:-)))

Muris Mehmet'in "mirası sağlığında paylaştırma" amacıyla bu işlemi yaptığı, dolayısıyla (her ne kadar vasiyetnameye ya da miras sözleşmesine dayanmasa da - burada Mehmet'in okuma yazma bilmemesi ve oğlu Ali'nin bundan yararlanması, hile vasfını taşımasa bile babasının tecrübesizliğinden yararlanması hali devreye sokularak) 4721 s.k. nun 559. maddesine göre, mirasçı Alinin kötüniyetli olduğu ve bu durumda 20 yıllık hakdüşürücü süre içinde açılabileceği düşünülebilir mi?

Çünkü; sadece ve sadece hileye dayanılarak bu işlemin iptali istendiği takdirde, 10 yıllık hak düşürücü süreye takılacaktır, muvazaa hükümlerinin de uygulanabilirliği ve daha çok ispatlanabilirliği konusunda şüpheler taşıyorum (her ne kadar, 3. şahıslar muvazaayı her türlü delille kanıtlayabilirlerse de, olayı hatırlayan bir tanık dahi bulunması güç olacağı ve Yaseminin de eşi aleyhine tanıklık etmeyeceği varsayılarak...)

Görüşlerinizi bekliyorum...

Saygıyla..