Mesajı Okuyun
Old 11-01-2007, 20:49   #6
orhanelif

Sayın orhanoğuz, bende sayın Turan'nın görüşlerine katılıyorum.Ancak, kolluğun talimatla hareket etme zorunluluğun CMK'da bulunmadığını söylüyorsunuz.Benim anlatmak istediğim nokta şu;CMK'yı incelediğinizde adli olayla karşılaşan kolluk, en kısa zamanda savcıyı bilgilendirir ibaresi mevcuttur.Yani, kolluk, olaya müdehale ettiği an ve yerde mi savcıya bilgi verecek yoksa şayet suçlu gördüğü kimseyi yakalayıp merkeze götürdüğü anda mı? Bu konuda sıkıntı olduğunu düşünüyorum.Çünkü, eğer kolluk şu an hangi maddesi olduğunu hatırlayamadığım maddeye göre en kısa zamada haber verme konusunda tereddüte düşmektedir.Ayrıca belirttiğiniz gibi yakalamaya ilişkin cmk hükümlerininde çok büyük değişiklik yok.Sorun yakalama değil zaten.Suç işlendiğini gören kolluğun, şahsı/şahısları alıp karakola götürürken bir tereddütleri yok.Şunu da belirteyim.Kolluk,dediğiniz gibi "ne olur ne olmaz bir da savcıyı arayalım" mantığıyla düşünemezler. Çünkü madde de kesin ve anlaşılır şekilde bilgi verilmesi hususu düzenlenmiş.İşte bütün mesele burda, kolluğun hukun içinde kalması maksadıyla yapılan bu düzenleme kolluğu pasif hale getirmiştir.Bunun için, ne yapılıp edilip kolluğun rahat çalışması sağlanmalı.Saygılar... talima
Alıntı:
Yazan orhanoguz
Sayın Turan'ın görüş ve temennilerine,hukukçuların katılmaması mümkün değil diye düşünüyorum.
Ancak sayın orhan elif , kolluğun talimatla hareket etme zorunda bıraklıdığından bahsetmekte. Lakin önleyici kolluk hizmetleri ve asayiş hizmetlerinde talimatla hareket zarureti cmk da yoktur.Ne yapacağını bilmeyen bazı memurların ne olur ne olmaz bir de savcıyı arayalım mantığından kaynaklanan bir uygulama ve eğitim sorunu vardır.
Yakalamaya ilişkin cmk hükümlerin çok büyük bir değişim yok. gözaltı ile ilgili hükümlerde bazı değişiklikler mevcut . o da şekille ilgili değil genelde süre ve sorgu teknikleri açısından