Mesajı Okuyun
Old 29-10-2006, 12:50   #9
Av. Başak SANCAR

Varsayılan hatalı enjeksiyon uygulaması nedeni ile oluşan sinir hasarı

Sayın Hukuk Doktoru, somut olayların tartışılması yönündeki görüşünüze aynen katılıyorum. Ve hemen somut bir olay aktarıyorum.

Müvekkile, bir devlet hastanesinde enjeksiyon uyguloaması yapılıyor, sinire denk geliyor ve bacakta yüksek oranda kalıcı güç kaybı meydana geliyor. (İatrojek sinir lezyonu) Hasta hakları birimine yaptığı başvurudan hiçbir sonuç alamadık, çünkü tamamı ile göstermelik olarak oluşturulmuş bir birim.

İşin cezai ve idari boyutunda, müvekkil ve görgü tanıkları enjeksiyon uygulamasını yapan hemşireyi teşhis edemediler, çünkü o akşam hastane acilinde görevli yedi hemşire var. Sağlık Bakanlığına İYUK 13 uyarınca yaptığımız başvuru üzerine görevlendirilen müfettiş "İğneyi yapan teşhis edilemezse, dava kazanılamaz. Müvekkilinizin başka bir yerde iğne yaptırmadığı ve bu iğne nedeni ile zararın oluşmadığı ne malum diyor". Ancak müvekkile olay günü iğne yapıldığına ve iğnenin adına dair tüm kayıtlar mevcut, görgü tanıkları da iddialarımızı doğruluyor. Tam yargı davası açtık. Ayrık ve farklı bir durum, tereddüt içindeyim. Dava, sonucu, ispat hususu ile ilgili görüş ve önerileriniz ile emsal kararlar konusunda yorumlarınızı acilen rica ediyorum. Teşekkürler