Mesajı Okuyun
Old 24-02-2007, 17:18   #15
Av.Suat Ergin

Sayın isim bulamadım,

Benim 3 no.lu mesajımın hemen altına 4 no.lu mesaj olarak siz yazınca ve mesajınızda hiç isim geçmeyip; bir de imzama gönderme yapınca; haliyle yazdıklarınızı bana ithafen yazdığınızı anladım. Ancak sonraki mesajınızdaki samimi ifadelerinizden, olayın benimle ilgisi olmadığına kanaat getirdim.

Daha sonra ise Murat Aydın'ın kitabına atıfta bulunmuşsunuz. Aynı kitap bende de var. Evet 164 üncü maddede sizin de vurguladığınız çelişki bulunmaktadır. Ancak kitabın yazarı Avukatlık Yasası'nı ele almış; bunun yanısıra Tarife'ye değinmemiştir. Ben ise 3 No.lu mesajımda sorunun Avukat Asgari Ücret Tarifesi ile çözümlenebileceğini savunuyorum. Sanırım asıl anlaşmazlığımız burada yatmaktadır.

Sayın Av.O.Tekgül,

Alıntı:
Sn Av.Suat Ergin söylediğiniz maddeyi incelemiş olmama rağmen bu anılan maddeyi durumla ilişkilendiremedim benim icra dosyasında yaptığım işlem malbeyanı sunmaktan ibaret değildi borçlu vekili olarak dosyada talep açtım bankalara yazılan yazılar için elden takipli müzekkereleri takip ettim ve dahası..

Alıntı:

Ücretin tümünü haketme
MADDE 5 – (1) Hangi aşamada olursa olsun, dava ve icra takibini kabul eden avukat, Tarife hükümleri ile belirlenen ücretin tamamına hak kazanır.

Sizin icra takibine ilişkin olarak yapmış olduğunuz işlemler, sulh anlaşmasının sonuçlarıdır. Olayı toparlamak gerekirse;

1- Müvekkilinizin borçlu olduğu icra takip dosyası bulunmaktadır.

2- Bu takibe karşı menfi tespit davası açmış bulunmaktasınız.

3- Delilleri sunduktan sonra, taraflar sizin huzurunuzda sulh olmuşlar ve protokol yapmıştır.

4- Bu protokole yapılan icra işlemlerinden de karşılıklı olarak feragat edileceği yazılmıştır. Ki siz buna istinaden takip dosyasına vekalet ibraz etmişsiniz.
Alıntı:
ve karşılıklı olarak davalardan ve icra takiplerinden feragat edildi. feragat olmadan önce dosyada işlem yapabilmek için borçlu vekili olarak icra dosyasına vekalet sunup icra dosyasında da i,şlem yapıldı,

Şimdi benim söylediklerimi toparlayayım:

1- Menfi tespit davasına ilişkin olarak nispi vekalet ücretine hak kazanacağınız tartışmasızdır.

2- Borçlu vekili olarak icra takip dosyasına vekalet ibraz edip, müzekkereleri elden takip etmeniz karşılığında maktu vekalet ücretine hak kazanacaksınız. Çünkü;
- Elinizde yazılı sözleşme bulunmamaktadır.

-Yasada bu gibi işler için açık hüküm bulunmamaktadır.

-Açık hüküm bulunmayan hallerde Tarife'nin 19 uncu maddesine göre "Benzer işlere" uygulanan hükümler uygulanacaktır. Bu durumda sizin olayınızda İkinci kısım birinci bölümdeki maktu ücretin yani 125 YTL'nin talep edileceğini iddia etmekteyim. O bölüme bakarsanız, sizin yaptığınız işten daha zor olan işler için de maktu vekalet ücreti işletilecektir.

Mal beyanı örneğini vermiştim. Sizce mal beyanında bulunmak borçlu adına küçümsenecek bir iş midir? Hapis cezasına çarptırılıp, çarptırılmayacağını belirleyecek bir işlemdir. Bu örneği şunun için vermiştim:

75.000 YTL lik bir borç bulunmaktadır. Diyelim ki arada sözleşme var ve ücret % 25 olsun...Borçlu vekili olarak takip hukukuna aykırılıktan dolayı bir şikayette bulundunuz; vekalet ücreti olarak % 25...Reddedildi...Sonra Menfi tespit davası açtınız; % 25...Arada ne olur olmaz deyip borçlu adına mal beyanında bulundunuz; % 25...Etti mi toplamda % 75. hani bir dava daha açsaydık borcun tamamına denk gelen bir rakamı müvekkilden tahsil edebilecek duruma gelecektik. Hakkaniyete aykırılığı vurgulamak istedim.

Alıntı:
Ücretin tümünü haketme
MADDE 5 – (1) Hangi aşamada olursa olsun, dava ve icra takibini kabul eden avukat, Tarife hükümleri ile belirlenen ücretin tamamına hak kazanır.

5 inci madde sizi teyid etmemektedir. Burada alacaklı vekilinden söz edilmektedir. Kaldı ki, Tarife hükümleri ile belirlenen ücretin tamamına hak kazanacağınızı ben de söylüyorum. Ancak menfi tespitte nispi; icra dosyasındaki işlemler için maktu ücretin tamamına hak kazanırsınız.

Buradaki amacımı açıklayayım. Siz bir soru sordunuz, ben de yanıt verdim. Tartışmaya açık hususlar tabii ki tartışılmalıdır. Ancak bana göre çok açık olan bir olayda; boşu boşuna dava açıp yargılama gideri ve avukatlık ücretine mahkum olmamanızı istiyorum.Size önerim bu hususlarda bilirkişilik yapan meslektaşlara sorun...Boşuna masraf yapmayın. Ya da dava açarsanız sonucundan beni de haberdar edin...Ben de size "Ben dememiş miydim üstadım" diyeyim.

Saygılarımla