Mesajı Okuyun
Old 02-06-2006, 10:37   #72
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Veysel

1-Erkek eşin "tecavüz hakkının olması ve şikayet yoluyla da olsa rahatsız edilmemesi" önerinizi şiddetle reddediyorum.

2-Cinsel ihtiyaç sadece erkeklere ait değildir.İnsani anlayışta ,isteğe dayalı cinsel ilişki bir haktır ama hiç kimseye karşı yükümlülük değildir.Evlilik içinde bile olsa.Erkeklerin de cinsel eylemde karşı tarafın rızasının zorunlu olduğunu anlaması,anlamassa sonuçlarını "kestirebilmesi" gerekir.

3-Kadının denetlenmesi isteğinin biçimleri coğrafi bölgeye ,sosyo ekonomik koşullara göre değişmektedir.Fakat nitelik itibarıyla kadına yönelik şiddet tüm dünyada yaygındır ve değişen şiddetin kendisi değil,alınan önlemler ve kadını koryan yasaların çıkarılması ve etkili yaptırımların uygulanmasıdır.Aksi halde ekonomik olarak refahta olan ülkelerde bu yönlü şiddetin olmaması gerekir.Rakamlar aksini söylüyor.

Neden sizde,bizde yok da,orda var diyorsunuz?

Burada önemli olan "oradaki erkeğin" bu eylemi gerçekleştirmiş olması değil kanımca.Önceki mesajlarda konu edildiği gibi kadının mağdur iken suçlu gibi toplumsal kınamaya mazruz kalma ihtimalini cesaretle aşıp yasal yollara başvurabilmesidir.(kadının bu aşamada korunması,desteklenmesi gibi konular başka bir tartışmayı gerektirdiğinden burada gönderme ile yetiniyorum)

Orada veya burada,cinsel saldırının olması durumunda yasal sürecin başlatılabiliyor olması yasanın hiç de havada kalmadığının göstergesi.Daha etkin olmasını diliyorum.

Ayrıca başlıktan değil de kadına yönelik şiddetten rahatsız olmanızı diliyorum.

Saygılar