Mesajı Okuyun
Old 12-02-2010, 12:10   #5
Adli Tip

Alıntı:
Yazan ATARAS
Değerli Meslektaşım, öncelikle katkınız için teşekkür ederim. Islah dilekçemizde, ıslahla artırılan kısım için faiz istemeyi unutmuş idik. Böyle bir durumda Mahkeme kendiliğinden ıslahla artırılan kısma faiz işletemiyor. Bunun için artırılan kısma işlemiş faizi hesap ederek ayrıca talep etmek zorunda kalmıştık. Bu hesabı kendimiz yapıp Merkez Bankasından oranları sordurduk. Bu oranlara uygun bir talepte bulunduk. Karşı taraf miktara itiraz etmedi. Bilirkişi incelemesi de yapılmadan Mahkeme talebimiz gibi karar verdi. Yargıtayın, faiz miktarının bilirkişiye tespit ettirilmesi gerektiği yönündeki kararları nedeniyle, temyizde bozma sebebi yapılabilir mi diye sormuştum. Teşekkürler...

Sayın Meslektaşım;

Haklısınız; sanırım yanlış cevap verdim. Ben, kıdem tazminatına fesih tarihinden itibaren faiz işleyeceği ve ayrıca temerrüde gerek olmadığı için, ıslahla sadece talep edilen kıdem tazminatı miktarını artırdığınızı, dava dilekçesindeki “kıdem tazminatına işleyecek faiz” talebinizin baki olduğunu düşünmüştüm. (Hala da bu düşünceyi tam olarak atabilmiş değilim. )

Ancak, ıslahın "ek dava"dan farksız olduğunu düşündüğümüzde ve taleple bağlılık kuralını hatırladığımızda ıslahla talep edilen kıdem tazminatının faizi için ek dava açmaktan başka yol olmadığı anlaşılıyor. Bu sebeple teşekkür ederim.

Diğer yandan, faiz miktarını belirlemek için dosyanın bilirkişiye gönderilmemiş olması, resen gözetilecek bir bozma sebebi olmasa gerek. Faiz oranlarını bilirkişiler değil, bankalar bilir. Belirlenen faiz oranını uygulamak için de teknik bilgiye ihtiyaç yoktur diye düşünüyorum.

Fakat dosyanız, yine faizle ilgili olarak, aşağıdaki kararda değinilen sebeple bozulabilir.

Alıntı:
Yazan 9HD 07/27654 Es

Kıdem tazminatına uygulanması gereken faizi düzenleyen ilgili hükümde özel banka ile kamu bankası ayrımı yapılmamıştır. Yasada, "uygulanan en yüksek faiz" sözcüklerine yer verilmiş olmakla sözü edilen faiz oranının uygulanıp uygulanmadığı tespit olunmalıdır. Bankaların belli dönemlerde T. C. Merkez Bankasına uygulayabileceklerini bildirdikleri faiz oranı filen uygulanmış olmadıkça ücret dikkate alınmaz.
Bankaların uyguladıkları faiz oranlan bir ya da birkaç aylık veya bir yıllık vadelerle belirlenmektedir. Bunlardan en uzun vade bir yıl olup, en yüksek faiz oranı da bir yıllık mevduata uygulanmaktadır. Bu durumda kıdem tazminatı için uygulanması gereken faiz, ödeme gününün kararlaştırıldığı ya da temerrüdün gerçekleştiği zamanda bankalarca bir yıllık mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı olmalıdır. Aynı miktar için ikinci yılın başlangıcındaki en yüksek banka mevduat faizinin belirlenerek uygulanması, gecikme daha da uzunsa takip eden yıllar için de aynı yönteme başvurulması gerekir. Yıl içinde artan ve eksilen faiz oranları dikkate alınmaz. Yıllar itibarıyla faiz oranları değişebileceğinden kararda faiz oranının gösterilmemesi gerekir.

Neticede faiz, ödeme gününe kadar işleyecek...

Saygılarımla,