Mesajı Okuyun
Old 20-10-2006, 07:53   #20
halit pamuk

Merhaba,

Sayın Gerunsal,

Ben sizin gbi düşünmüyorum, "Bilinçli toplum yaratılırsa herşey düzelir", böyle birşey olabileceğini düşünmüyorum.Çünkü,insanın tarihine, toplumsal gelişmeye ve doğaya bakın.Herşey güç ilişkisi ilişkisi üzerine kurulmuştur.Güç ise iktidarla olur. İktidar ise, erkektir.Erkeklikle özdeşleşmiştir.

Erkekler hiçbirzaman bu güçlerinden feragat etmez,etmiyecektir.Kadınları sömürecek,üzerinde hegomanya kuracaktır.

Kadınlar ise neyapacak? Şu erkekleri bir akıllandıralım mı? diyecekler...
Bence yaptıkları mücadele haklı ve yerinde hatta eksik. Güç karşısında Erkekleştikleri dahi oluyor.Bu kadınları daha da kişiliksizleştiriyor.

Etrafımdaki kadınlarda bunu o kadar çok hissediyorum ki, bu bana rahatsızlık veriyor.Yani güç karşısındaki zavalılıkları...

Sayın Law Student'in bahsettiği olaydaki kadının gücü de işte bu zayıflığından gelmektedir.Çaresiz bir insanın yapacağı bir şey bu.

Yani Kadınlar haksızlığa uğramaları durumunda, oturup şu toplumu bilinçlendirelim diyeceklerine, mücadele edip haklarını savunabilir(insan olmasından kaynaklanan hakları) bir Habibe Yılmaz Kayar olabilirler.

Belki birçok insan için abartı olabilir Çok zor ama Erkek iktidarını yıkmaya çalışabilirler...
Düşünün, işçi ile işveren eşit haklara sahip olacak, böyle birşeyin imkanı var mı?( örneğin, bana sosyal demokrasi gibi sululaştırmış sistemler boş görünür,çok iyi görmüş,adam, mesele işçinin iktidarı ele geçirmesi, ya değilse, sistem aynı kalsın ezilenlere biraz daha hak verelim, böyle bir şey saçmalık olmaz)