Mesajı Okuyun
Old 12-02-2007, 08:24   #23
irfan AYDIN

Sevgili dostlar,baktımda mahkemeye verilecek dilekçelerin sonunun nasıl bağlanacağı hususunun(arz,rica,dilerim, talep ederim vs.)bu kadar öne çıkarılması sizce doğrumu? Yazık değilmi harcadığınız zamana. İstemeyerek bende bu konuda size katılmış oldum.Sevgili hukukçu dostlar. Avukatlarca mahkemelere verilecek dilekçelerin nasıl sonlandıracağı konusunda hiç bir düzenleme bulunmamaktadır.Ben rastlamadım. Yargıçlık yaptığım süreçte de asla bu konuyla ilgilenmedim. Bana göre,arz da edersiniz,ricada edersiniz.Siz ne ederseniz ve dilekçeyi nasıl sonlandırırsanız sonlandırın sonuçta kararı yargıç verecektir.
Kamuya verilecek dilekçeler konusunda da bir kural(arz yada rica konusunda) bulunmamaktadır. İster arz edin,ister rica edin ve isterseniz arz ve rica edin.Ancak kamunun kendi içindeki yazışmalar için Başbakanlık tarafından yürürlüğe konulmuş bulunan bir düzenleme mevcuttur. Bu düzenlemeye göre, denk ve üst makamlara arz edilir. Alt makamlardan ise rica edilir. Bu hususun ise avukatlar tarafından gerek mahkemelere gerekse diğer kamu kuruluşlarına verilecek dilekçelerle ilgisi yoktur. Son söz,avukatlar gerek mahkemelere gerekse diğer kamu kurum ya da kuruluşlarına verecekleri dilekçeleri,rica ederim,talep ederim gibi sözcüklerle sonlandırabilirler.Ama birileri saygıyla arzederse bunada şimdilik mani olmak mümkün değildir ve gereğide yoktur. Sevgili avukat arkadaşlar, sorun yargıçlardan kaynaklanmıyor.Üzülerek ifade etmek isterim ki sorunu yaratan meslekdaşlarınızdır. Bu konuyu THS 4.toplantısında daha açık bir şekilde konuşabiliriz. Sevgi ve saygılarımla.