Mesajı Okuyun
Old 22-12-2006, 18:40   #9
Av.Bülent Özkan

Sevgili İcra22
Herne kadar İcra Hukukunun genel esasları açısından görüşlerinize katılıyor olsam da bazı noktalara itirazım var...
Alacaklı alacağına çabucak kavuşacak diye Kanunun açık ve seçik bir hükmüne mualefet edilmesi pektabidir ki yanlıştır. Bu yanlışlığın da yukarda anlattığım şekilde düzeltilmesi doğru olşan bir yaklaşımdır. Kanımca hacizde sıraya hemen hemen bütün icra dosyalarında dikkat edilmiyor. Merak eden arkadaşlar herhangi bir icra dairesine gidip rastgele sececekleri birkaç dosyaya bakıp hacizde tertip hükmünüb yok sayıldığını görebilirler. bu da bir iptal sebebidir.
Kanaatimce buradaki sorun icra dairelerinin artık temmül halini almış işlermler yapmasından kaynaklanıyor. Ben bu zmaana kadar tapuya haciz müzekkeresi yazarken veya 89/1 yazısı yollarken menkul haczi yapılmış mı yapılmamaış mı diye kontrol eden İcra memuru görmedim. Anlattığım üzere artık teammül halini almış bir uuygulama olmuş. Ama unutmamamk gerekir ki uygulama bu şekilde diye kanunun emredici hükümlerine aykırı işlem yapılması mazur görülemez. Ben böyle düşünüyorum. Her ne kadar zaman çok ve de acımasızca değişmiş olsa her borçlunun kötü niyetli ve her borçlunun da mal kaçırmak niyetinde olmadığını düşünüyorum.
Saygılarımla...