Mesajı Okuyun
Old 07-11-2012, 18:09   #8
av.külcü

Varsayılan Tedbir nafakasının bitiş tarihi tavzihle düzeltilebilir mi?

Bir boşanma davamda hakim, tedbir kararıyla ilgili hüküm kurarken şöyle (bence yanlış) bir cümle kurdu;

"...TL. tedbir nafakasının dava tarihinden karar tarihine kadar davalıdan tahsiline, kararın kesinleşme tarihinden sonra iştirak nafakası olarak devamına ..."

Karar tebliğ edilince, tavzih talebiyle mahkemeye başvurdum ve; "karar tarihine" olarak yazılmış kısmın, devam eden cümleden hareketle "kararın kesinleşme tarihine kadar" olarak tavzihen değiştirilmesini talep ettim.

Hakim, kalem aracılığıyla haber göndermiş "bu yanlışlık tavzihle düzeltilemez, ancak temyiz edilebilir" diye. Ben de kararı temyiz etmek istemiyorum lehime bir karar çünkü. Ayrıca tedbir nafakasının niteliği gereği gerekçeli karardaki hususun maddi hata olduğunu düşünüyorum ve temyiz yerine tashih veya tavzihle düzeltilebileceğine inanıyorum.

Sormak istediğim şu; tavzih talebim gerçekten yasa ve usule aykırı mı? Kararı mutlaka temyiz mi etmeliyim?
Bilgisi deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, temyiz edeceksem sürem az kaldı

Şimdiden teşekkürler...