Konu: imdat uyap
Mesajı Okuyun
Old 26-01-2007, 16:34   #44
Av. Bülent Sabri Akpunar

Bilgisayar hayatı kolaylaştırmak içindir.Siz verileri girersiniz ve o sizin yerinize hesap yapar, verileri düzenler kısacası size zaman kazandırır.

Adalet Bakanlığı'nın UYAP sistemi ne yazık ki bu amaca hizmet etmiyor.Katibin Bir müzekkere yazabilmek için 15 farklı düğmeye basmak zorunda kalması zaten yavaş işleyen adliyeye zaman kaybettiriyor.Vatandaşı ve uygulayıcıyı da mağdur ediyor. UYAP online tabanlı bir program ve bazen sayfanın açılması dakikalar sürebiliyor.

Sistemi hızlandırmak için Bilgisayar nasıl kullanılmalıydı?Ben örneğin bazı icra dairelerinde EXCEL tabanlı icra programlarına rastladım. Program o kadar güzel ki icracının yapması gereken zaman alıcı işleri neredeyse tek tuşa indiriyor ve bunu da hızlı yapıyor. Benim önerim kalemlerde bu tür programların kullanılmasıdır. Örneğin esas defteri'nin excel'de hazırlandığını düşünsenize!İşte o zaman bilgisayar hayatı kolaylaştıracaktır.

Eğer otomasyona geçilmesinin nedenlerinde biri tek merkezden herşeyin denetlenebilmesi veya adli sicil kaydı vb. bilgilerin müzekkere ile değil de online olarak mahkemelerce celbedilebilme idiyse bence UYAP bu amaçlara da ne yazık ki hizmet etmiyor.

Bence UYAP sistemi değiştirilmelidir. Programın altyapısı yavaş ve yetersizdir. Ayrıca kullanıcı dostu olmaktan çok uzak arayüzü ve yavaşlığı da adalet sisteminde zaman ve emek kaybına neden olmaktadır.Amaç çok mantıklı ve iyi olmasına rağmen maalesef "araç" bu niteliklere sahip değildir. Adalet Bakanlığı yeni ve basit aynı zamanda hızlı bir sisteme dönüş yapmalıdır.