Mesajı Okuyun
Old 26-09-2011, 12:01   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan urla
Taraflardan hakarete uğrayan gerçek isim ve soyismiyle yer almıyor. Bir yerde Urla diye biri yokmuş gibi geliyor bana. O sebeple de hakaret suçu oluşmaz diye düşünüyorum..
Konuyu daha önce düşünmüş olmasam da ve henüz bir görüşe sahip olmasam da aşağıdaki iki hususta tartışmaya katkıda bulunmak istedim:

- "Urla" diye biri var. O sizsiniz. O kadar sizsiniz ki, bir başka isimle de internete girseniz internet arkadaşlarınız bir süre sonra Urla'yı tanır. Kendinizden kaçamazsınız.

- Hukuki açıdan, bir kişinin adının bilinmemesi (veya takma isim kullanması) ona hakaret edilebileceği anlamına gelmez. Aşağıda ilgili maddeyi sunuyorum:

TCK
Mağdurun Belirlenmesi
MADDE 126 - (1) Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun ismi açıkça belirtilmemiş veya isnat üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer niteliğinde ve mağdurun şahsına yönelik bulunduğunda duraksanmayacak bir durum varsa, hem ismi belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır.

Saygılarımla

Sonradan eklenen not:
Mesajımı gönderirken benden önce yanıtlayan Sayın Admin'in mesajını görmemiştim. Gereksiz tekrara yol açan mesajım için affınızı dilerim.