Mesajı Okuyun
Old 22-11-2006, 11:39   #6
empas

Varsayılan Yanitlar Hakkinda

Selam,
Sn.Av.Suat ERGİN,yanıtınız için teşekkürlerimi iletiyorum.Yazdıklarınızın arkasından konuyla ilgili bir şeyler yazma gereği duydum.

1.Ben zaten,SSK.'nın özel kanununda kurumun mallarının haczedilemeyeceği hususundan haberdardım.Ancak,Sizin de metnini gönderdiğiniz Yargıtay kararında açıkça:"Özel kanunlarında bile haczedilemeyeceğinin belirtilmiş olması devlet malı sayılmasını gerektirmez ..." biçimindeki ifadeyi hesaba katarak vakıayı değerlendirmeye çalışmaktaydım.Ne var ki,eski tarihli bir karar diye Yrgıtay'ın bu kararına itibar edemeyeceğiz anlaşılan.Araştırmalarımda bu konuda yeni tarihli bir karara da rastlamış değilim doğrusu.

2.Ancak,icra müdürünün haciz talebini yerine getirip getirmeme hususunda takdir yetkisi bulunmadığı hususunda sayısız Yargıtay kararı var.Hatta Hukuk Genel Kurul Kararı var.Hem de yeni tarihli.

3.Öte yandan,357. Madde bağlamında yazdıklarınızı anlamakta güçlük çektim.Maddede sizin de belirttiğiniz gibi:"makbul sebep haricinde tebliğ ve emirleri yapmayanlar..." denmektedir.Ben bu ifadeden,"(makbul sebep haricinde), somut olayımızda SSK.'nın ilgili ve sorumlu kişisinin gerek tebliğin ve gerekse muhtıranın gereğini yapmaması nedeniyle kusurlu bulunabileceği" ni anlıyorum.İlgili ve sorumlu kişi,tebliğin ve muhtıranın gereğinin yapılamamasını makbul bir sebebe dayandırabilirse sorumluluktan kurtulabilir,diye düşünüyorum.Aksi halde bu madde hükmü başka hangi halde fonksiyon görecektir ki? Memurun kötü niyet ve ihmaline niçin gidilemesin ? Yazınızda "alacaklı olarak sizin bir zararınız yoktur" diyorsunuz.Usulüne uygun takibe konmuş ve kesinleşmiş,üstelik muhtırayla da teyit edilmiş bir alacağa kavuşamamaktan dolayı gadre uğranmış olunmaz mı? "Ödenmemesi gerekip de ödenen borçluya ait bir para yok" diyorsunuz.Fakat,burada ödenmesi gerekip de ödenmeyen bir borç mevcut.Bu,ihmale girmez mi? Evet, SSK.Mallarını borçlunun haczine karşı korumaktadır.Doğrudur.Fakat bildiğimiz gibi bu korumanın mantığı "devlet borcunu öder" mantığıdır.Ama ödemiyor ! İşte bu noktada kilitleniyoruz.

Selam ve saygılarımla...