Mesajı Okuyun
Old 26-03-2007, 14:03   #1
Av.Ünzile Küçüköner

Varsayılan Tek başına evlat edinme

iyigünler

İçinden çıkamadığım bir konuda sizlerinde görüşünü almak üzere,bunu dile getiriyorum.
Bekar bayan tek başına evlat edinme işlemi yaparak bir kız çocuğunu evlat edindi. Nüfus kaydına işlendi.
Ancak nüfus kaydında ana ve baba adı olarak biyolojik anne ve babasının adı görünmekte.
Bu biyolojik ana ve baba adının düzeltilerek,ana adı olarak kendi adı,baba adı olarak da kendisinin baba adının yazılması için dava açıldı,

TMK Madde 307 - "Evli olmayan kişi otuz yaşını doldurmuş ise tek başına evlat edinebilir. "

TMK Madde 314 - "Ana ve babaya ait olan haklar ve yükümlülükler evlat edinene geçer.
Evlatlık, evlat edinenin mirasçısı olur.
Evlatlık küçük ise evlat edinenin soyadını alır. Evlat edinen isterse çocuğa yeni bir ad verebilir.
Eşler tarafından birlikte evlat edinilen ve ayırt etme gücüne sahip olmayan küçüklerin nüfus kaydına ana ve baba adı olarak evlat edinen eşlerin adları yazılır. "

TMk Madde 282 - "Soybağı ayrıca evlat edinme yoluyla da kurulur."denilmekte.

Ne TMK da ne de nüfus hizmetleri kanunda tek başına evlat edinme halinde çocuğun nüfus kaydına ana ve baba adı olarak,ana adı olarak kendi adı ve baba adı olarak da kendi baba adının yazılabileceğine ilişkin bir düzenleme yok.

Yazılamayacağına ilişkin bir düzenleme de yok.

Ancak bu konuda emsal olabilecek hiç bir karar bulamadım.

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

sağlıkla kalın