Mesajı Okuyun
Old 13-06-2007, 22:05   #20
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bir avukat yanına stajyer mi alır, yoksa stajyer avukat staj yapacağı büroyu kendisi mi arayıp bulur?

Büyük şehirlerde böyle olmuyor. Stajyerler "staj yapacak büro arıyorum" , avukatlar "stajyer avukat arıyorum" diye sayfa sayfa ilan yapıştırırlar. Burada bence yegane kıstas, stajyerin stajyer arayan büroda değil, aramayan büroda staj yapmayı tercih etmesi

Bir dönemler stajyerdim, staj yapacağım büroyu kendim seçtim, bir kısım yakınmalarım oldu, ama çokça da memnundum. Şimdilerde ikinci kez bir stajyer avukatla (meslektaş adayımla) birlikteyim. Her ikisini de ben arayıp bulmadım. Ama her ikisinin de stajını yapmak için gelmiş olmalarından mutluyum.

En öz ifadetle, avukat stajyeri değil, stajyer avukatı bulmalı. Stajı bittiğinde kendi kanatlarıyla tek başına veya yan yana uçmak için. Stajyer aradığını söyleyerek (neden sekreter veya sigortalı avukat değil de) bir nevi zaten kendi başına uçamadığını teyit eden avukatın stajyerce kabulünden sonraysa, kabahat tek bir omza yükletilmemeli, paylaşılmalı.

Saygılarımla...