Mesajı Okuyun
Old 14-10-2011, 11:55   #176
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Dün (13.10.2011) Çağlayan Adliyesi'ndeydim. (Sanırım, adliyenin ismiyle ilgili belirsizliklerin ardından söylemi en kolay biçimi bu) Adliyeye girişte mesleki kimliğimi gösterip direkt geçiş yaptım, çantayı x-ray cihazından geçirmem istenmedi. (Daha önce girişte istenmesine rağmen -bir kısım meslektaşlarım gibi- x-ray cihazından geçirmemiş, sicil numaramı vermiştim)

Esasen özel güvenlik görevlileriyle ya da polislerle bu konuda karşı karşıya gelmekten haz ettiğim söylenemez, hiç kimsenin de hoşlandığı bir durum değil. Ancak açık yasa hükmü karşısında yapılması gereken çantaların söz konusu cihazdan geçirilmemesidir. Şu an avukatlardan bu yönde bir talepte bulunulmasından vaz mı geçildi yoksa şahsa göre değişen uygulamalar mı söz konusu?
Evet Engin Bey, her gün bu adliyede olan bir arkadaşınız olarak söyleyebilirim ki, görevliden görevliye değişen bir uygulama var şu anda.
Avukatın bir yasal hakkının ve adliyeye huzurla girişinin oradaki bir özel güvenlik görevlisinin meşrebine kalmış olması ne acı...
Ben, hiç muhatap olmadan geçiyorum. Bazen kibarca "bırakır mısınız" diyorlar, ben de yürümeye devam ederken, kısa ve kesin bir "olmaz!" deyip yoluma gidiyorum. Öyle didişmeli ve çok konuşmalı yöntemler doğru ve vakur değil. (çoğu da siyasal içerikli...)
Saygılarımla.